proeven genomen, dan kan het wel niet anders, ot het Neder- landsch-Indische leger kan ook wel in een of twee jaar tijd in het bezit zijn van eenvoudige loopgraafmortieren, artikelen die te velde door verschillende oorlogvoerenden werden geïmproviseerd. Maar dan zal n. m. m. moeten worden gebroken met het thans vigeerend stelsel van proeven nemen met nieuw geconstrueerd materieel. Indien tot het nemen van proeven moet worden overgegaan, dan zullen in de eerste plaats die proeven niet moeten worden ingeleid door het schrijven van ellenlange brieven en visa e. d tusschen de ver schillende inrichtingen en de C. v. P Dit geeft aanleiding, zooals in de practijk bijna dagelijks kan worden aangetoond, tot onophoude lijk misverstand - tot een elkaar niet begrijpen, daartoe vaak - natuur lijk onbewust, tegenwerken en nimmer tot een vluggen afloop van zaken. Indien de plannen voldoende zijn uitgewerkt en de projecten in theorie zijn voltooid, dan moet zooveel mogelijk getracht worden door mondeling overleg tot overeenstemming te komen Wanneer de constructeur persoonlijk de proeven meemaakt, kunnen eventuee- le wijzigingen direct na de proeven worden aangebracht en behoeft niet te worden gewacht op verslagen, die eerst moeten worden opgemaakt en overgetikt, en inlichtingen, die later moeten worden gevraagd enz. Wanneer dan het materieel als passagiersgoed wordt meegenomen en tijdig de C. v. P. van de komst van den betrokkene wordt verwittigd, dan behoeft niet gewacht te worden op factuur lijsten en andere mij onbekende, maar altijd vertraging veroorzakende paperassen. Maar vooral moet meer Neo-Mahhusianistisch worden opgetreden ter beperking van het brievental en dan twijfel ik er niet aan, of ook ons leger kan in betrekkelijk korten tijd in het bezit zijn van bruikbaar materieel voor het vuur brengen op korte afstanden voor de liniën en stellingen. H. L. Maurer., Eerste-Luitenant der Artillerie. 90

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 18