Die goedkoope Gewapende Politie, Onder den hierboven herhaalden titel dreef ik het vorig jaar een weinig den spot met de wijze, waarop uitbreiding van de G. P. ten kos ten van het Leger bepleit, en daartoe met cijfers gegoocheld werd. De Heer Brandon, referendaris aan de afdeeling Gewapende Politie ten Departemente van B. B., die in de pers dat gegoochel vertoond had, voelde, dat mijn pijltje op hem gericht was, en kwam tegen mijne boutade op, echter op een toon, die in dit tijdschrift niet gebruikelijk is. De belangstellende lezer kan zijn artikel vinden in de Mei-aflevering van het vorig jaar. Het is wel merkwaardig; aan de eene zijde trachten de vloot- enthousiasten het Leger zijn aandeel in den strijd tegen den B. V. te onthouden, aan de andere probeert iemand van het Hoofdbureau van de G. P. het Leger van een deel van de plaats tegenover den I. V te verdringen en als men de ongerijmdheid zoowel van de eene als van de andere drijverij aantoont, dan schalt uit Soerabaja de bazuin des Heeren Boon en dan oreert de Heer Brandon met drukke gebaren Van twee zijden wordt het Leger door afvallige zonen belaagd, wordt met fundamenteel onjuiste redeneeringen ge poogd op 's Legers natuurlijk aandeel in de verdediging van de bestaande orde van zaken af te dingen en als men aantoont, dat de heeren met ondeugdelijke argumenten strijden, dan roeren zij in antwoord de groote trom. Als zij maar niet meenen, de stem van het gezond verstand daarmede blijvend te kunnen overstemmen. Wat den 1. V. beireft, kwam eenige maanden na de ontvangst van het artikel van den Heer Brandon de Djambi-opstand mij verlossen van de plicht tot antwoorden. Immers, deze toonde in de practijk de droeve gevolgen van de zuinigheid, waarmede de G. P. georganiseerd is, maar al te duidelijk aan. We zijn nu weer zooveel maanden verder; die opstand is door het Leger gedempt en inmiddels verscheen in de December-aflevering iemand anders van het Hoofdbureau van de G. Pde Heer DEN Ouden Deze schrijver maakt eene verklaarbare vergissing Hij be- 91 I. M. T. 1917. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 19