De tegenwoordige Japansche mitrailleur-compagnie bewapend met den Hotchkiss-mitrailleur is verdeeld in gevechtséchelon engevechts- trein Zij bestaat uit 3 sectiën a 2 mitrailleurs en staat onder het com mando van een kapitein De sectiën worden gecommandeerd door een lste of 2de luite nant. De stukscommandantent zijn sergeant of korporaal. De commandant van den gevechtstrein heeft den rang van on derluitenant. Per compagnie zijn nog ingedeeld, bij het le stuk: le sergeant majoor en 2 hoornblazers (ordonnansen van den M. Cdt). De ge weermaker, de reserve-bedieningsmanschappen (B. M.), de zieken verpleger en reserve-geleiders bevinden zich bij den gevechtstrein. De mitrailleurs worden per draagpaard vervoerd, evenals de bijbehoorende munitie. Per mitrailleur (stuk) zijn ingedeeld: 1 stukscommandant 8 bedieningsmanschappen en 2 geleiders, één voor het geweerpaard en één voor het munitie- paard; allen tezamen vormen het gevechtséchelon. Valt de indeeling van slechts 1 (één) munitiepaard per stuk reeds op waar wij bij het oneven en even stuk der sectie resp. 3 en 4 munitie-paarden hebben, belangrijker is het feit, dat de munitie bij den gevechtstrein, niet zooals bij ons op karren, maar op draag- paarden wordt vervoerd. Dit lijkt mij juist gezien, omdat het jdaardoor mogelijk wordt den gevechtstrein, ook op smalle, niet voor voertuigen toegankelijke paden te doen volgen en dus steeds in de onmiddellijke nabijheid te houden, terwijl wij maar al te vaak gedwongen zullen zijn onze Japansche karren met munitie achter te laten, wanneer de mitrailleurs naar hunne stelling gaan. Daardoor wordt de afstand van stelling tot gevechtstrein dikwijls belangrijk vergroot, hetgeen belemmerend werkt op den munitie- aanvoer. Wel wordt dit nadeel ten deele verholpen, doordat wij per sectie, bij het gevechtséchelon, over 7 munitie-paarden beschikken, maar het feit blijft bestaan, dat de Japansche mitrailleur-compagnie al hare munitie in de nabijheid heeft klaar staan, terwijl wij die ge deeltelijk van achter moeten doen opkomen. Die gevechtstrein-munitie is bovendiengereed voor gebruik, d. w. z. verpakt in banden, terwijl bij ons, reeds bij den gevechtstrein, de bandvuller in actie moet komen tot het vullen van de ledig 93

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 26