ontwerp diende n. 1. in het oog te worden gehouden, dat het re glement in beginsel zoowel tegenover een B. V. als tegenover een I. V. gangbaar behoorde te zijn. Dies viel er niet te grijpen naar een vrij voor de hand liggende tevens beproefde methode uit het moederlandsche voorschrift, doch moest men wel zijn toevlucht nemen tot ietwat gekunstelde evolutiën. Als eerste vereischte diende hardnekkig vastgehouden te worden aan het beginsel, dat de brigade, als eenheid tegenover een 1. V., onder alle omstandigheden gehandhaafd bleef. Zij mocht nimmer uit elkander vallen; in de verspreide orde moesten hare groepen neven elkaar blijven. Hiermede was de Hollandsche wijze van ver spreiden reeds veroordeeld, aangezien daarbij steeds een der brigades gehalveerd wordt Het wil mij evenwel eenigszins bedenkelijk voorkomen, ter wille van het behoud van het brigade-verband, zelfs meerdere kwets baarheid te aanvaarden Naar veler oordeel is de sectie lang niet snel genoeg uit elkander. V. bespreekt voorts als een moeilijkheid voor den sectie-comdt., dat deze met het oog op de beschikbare ruimte rekening heeft te houden, hoe zijn C° in te kleeden, of hij 1/ i deel links (rechts) en '/3 deel rechts (links) moet laten komen. (Bedoeld zal wel wezen 1/4 en 1/1). Zulk een nadeel zinkt naast het voorgaande natuurlijk geheel in het niet, evenals het andere door schr. opge somde bezwaar, dat tegenwoordig wel eens een der brigades geslo ten over een pagger zal moeten klauteren Mij lijkt dit laatste bovendien lichtelijk overdreven. Zoo de brig -comdt. niet reeds uit eigen initiatief een gunstiger formatie zou doen aannemen, kan er in R. I. I pt 104 t) voldoende aanleiding gevonden worden, in het onderhavige gevai tijdelijk een vorm te kiezen, welke zien meer eigent om deze hindernis snel te overwinnen Aangezien dit onderwerp toch ter sprake gebracht is, wil ik deze omstandigheid te baat nemen om na te gaan, of er op de uitvoering niet wat valt af te dingen, zonder nochtans van des samenstellers gedachtengang af te wijken. Uit den aard der zaak komt hiervoor uitsluitend in aanmerking de beweging der achterste brigade. „L)e achterste brigade wordt door haren C'. met snellen pas en langs den kortsten weg naar de in het O aangegeven zijde geleid en, in de aangegeven 2, lijn gekomen, verspreid" (pt. lil). Aannemende, dat de S. C' b. v. rechts doet verspreiden, wordt de achterste brigade aanvankelijk naar E geleid (gestippelde stand) en vervolgens aldaar verspreid. De manschappen van het linker gelid dezer brigade marcheeren op in de lijn C E. Duidelijkheidshalve zullen we ons bepalen tot den achtersten man van dit gelid. Deze bevindt zich oorspronkelijk in A en is na afloop der beweging in C terug 1) dan zullen de opstelling en de bewegingen der sectie met in achtneming van de terreingesteldheid worden beoefend. 2) Hieruit blijkt dat er altijd een lijn aangegeven moet worden. Is dit wel steeds noodig? 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 39