Ons huidig R 1.1 is riet alleen in zijn samenstelling verre van volmaakt, doch klaarblijkelijk ook zeer overhaast in gebruik genomen. Het draagt de sporen vooraf in het geheel niet of zeer onvoldoende aan de practijk getoetst te zijn Zooals bekend, wemelde het bij zijn verschijnen (trouwens nog) van tegenstrijdigheden en leemtes, welke bij practische toepassing onmiddellijk moesten op allen. Om bi] het behandelde punt te blijven. Een der zaken, welker regeling verzuimd werd, is te vermelden, op wien de beweging plaats heeft. Voor het verspreiden uit de frontformatie is zulks wel bepaald. Tijdens de oefeningen is het mij herhaaldelijk opgevallen, dat de manschappen van de achterste brigade, behorende tot de groep, die aan de binnenzijde komt, in dubio verkeeren omtrent den kant, van welken zij hun tusschenruimte hebben te nemen Velen mogen het als vanzelf sprekend beschouwen, dat het zooveel mogelijk be hoort te geschieden in den geest van het verspreiden der op geloste sectie, m. a w in elke brigade geschiedt de beweging op den voorsten man van het linker gelid Anderen daarentegen zijn de opinie toegedaan, dat de achterste brigade zich bij het verspreiden heeft te richten naar de verspreide (voorste) brigade. Met dat alles is dit weer een geval meer, waar vrijheid van handelen is gelat n, hetwelk m.i. veilig achterwege had kunnen blijven Waarschijnlijk telt de eerstgenoemde zienswijze de meeste aanhangers, desniettemin dunkt mij de laatste rationeeier Zich richtende naar de zijde der reeds verspreide (voorste) brigade, wordt een eventueele fout van den brig, comdt geëlimineerd, ingeval de benoodigde tusschenruimte door dezen niet juist is beoordeeld. Tegelijkertijd zou de redactie van dit artikel zoodanig gewijzigd kunnen worden, dat het noodeloos heen en weer loopen wordt vermeden, aan welk euvel deze beweging thans mank gaat, gelijk ik boven reeds aanstipte. Mocht de bepaling komen te vervallen, dat eerst „in de aangegeven lijn gekomen" tot verspreiden wordt overgegaan, dan kunnen reeds gedurende den opmarsch dezer brieade de manschappen der binnengroep rechtstreeks naar hunne plaatsen in de tirailleurlinie koersen Zooals het nu geschiedt, is het een mijl op zeven. Thans de quaestie, wat verstaan moet worden onder „den kortsten weg." In het algemeen huldigt men den schuinschen marsch als zoodanig. Middels den schuinschen marsch wordt inderdaad de kortste weg gevolgd en iedereen zou hiermede vrede kunnen hebben, ware het evenwel niet, dat van deze evenwijdige verplaatsing doorgaans weinig terecht komt, afgezien van het feit, dat de beweging zich veelal bezwaarlijk eigent om als schuinschen marsch verricht te worden. Deze beide punten dienen nader verklaard. Wat het eerste betreft, dat deze beweging gemeenlijk slecht wordt uitgevoerd, zulks kan men dagelijks waarnemen bij een analogische beweging uit de compies-school, t w. het voorwaarts uitbreiden en aansluiten op een der sectiën In stede van den bevolen sch. marsch plegen de Sien. in deze flankformatie feitelijk niet anders te doen dan „met rotten rechts" en „links'. In een dergelijke beweging ontaardt de sch. marsch bij 111

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 41