3uridische Uragenbus, Men wordt verzocht bij rechtstreeksche briefwisseling of telegrafeeren de porto's voor antwoord bij te voegen. Onlangs werd mij het volger de gevraagd: A bewoont met B een huis gehuurd van C. A heeft het huis gehuurd, verlaat echter in de maand Mei zijn huis, doch B blijft achter. A draagt zijne bijdrage tot de huishuur over April aan B af. Vier en een half jaar later wordt bij gemaand om betaling van de huishuur over April. Gevraagd moet A betalen? Antwoord Vorderingen voor huishuur verjaren ingevolge artikel 1975 B. W. na 5 jaar. Vast staat, dat A over de maand April 41/2 jaar geleden huurder (ik veronderstel mondeling huurder) was, derhalve blijft ook na bttaling, zonder dat A die schriftelijk kan overleggen, tot 5 jaar toe aansprakelijk, tenzij hij drie latere kwijtingen kan toonen Gesteld n. 1. A was in Mei niet vertrokken, maar blijven wonen nog Mei, Juni en Juli en heeft daarvan behoorlijke bewijzen. De huisheer vraagt nu betaling over April, dan behoeft A niet te betalen, hij legt bij eventueel dagen voor den residentierechter voor de quitanties over Mei, Juni en Juli De rechter zal dm den huurder vrij doen uitgaan, tenzij de huisheer het bewijs op eggen kan, dat niet het betaald is. Derhalve de bewijslast is omgekeerd. Raadgeving. Bewaar steeds huishuurkwitanties 5 jaar lang, in alle gevalle de drie laatste kwitanties, voordat men het huis uitgaat. Is A zeker van zijn geval, dan zou hij den rechter kunnen ver zoeken om aan den verhuurder den beslissenden eed in den missigit te doen opleggen, als n. 1. de verhuurder Mohammedaan was. Hiervoor heeft men respect; weet de verhuurder, dat betaald is, dan zal hi ij deze eed, waarvoor de Mohammedaan zoo bang is, niet durven afleggen. Eiken inzender geef ik vooral den raad niets te vergeten. A meldt bijv. niet, of de huur mondeling dan wel schriftelijk is aangegaan. Ik hoop binnenkort eenige algemeene principes van huur- en ver huurovereenkomsten mede te deelen. Mr. P. A. F. Blom. 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 44