In den Fransch-Duitschen oorlog 1870/71 deed het gemis aan slachtgereedschap te velde zich onaangenaam gevoelen. De slach- tersafdeeling was ingedeeld bij de colonne voor de veldartillerie. Alle gebreken en schade verbonden aan het leveranciers-systeem traden in dezen oorlog ten duidelijkste te voorschijn Beieren en Wurtemburg waren, wat het systeem van verpleging betrof de andere bo .dsstaten voor Gedurende den oorlog liet de opvoer van levensmiddelen meermalen veel te wenschen over en werden de waterwegen onvoldoendbenut De Klachten over vleeschgebrek in het veerijke Elzas-Lotharingen kunnen alleen ver klaard worden door het gemis aan slachtgereedschap en de onge oefendheid van het personeel in het opdrijven van vee. De bereiding ging bij het Beieische lpgerkorps beter, dank zij een gedrukte hand leiding aan het personeel uitgereikt. Hier bleek, hoe loonend de kleinste voorzorgen voor het bereiden van spijzen zijn en hoe noodzakelijk het is reeds in vredestijd personeel op te leiden voor den verplegings- ^Als* gevolg van de gunstige verplegingstoestanden na den slag bij Sedan werden de krijgsoperatiën niet gestoord door de runderpest onder de kudden slachtvee, hoewel die ziekte aanzienlijke schade aanrichtte Na de insluiting van Metz werd slachtvee uit Luxemburg betrokken en in gunstig gelegen runderparken verzameld. Met het oog op het optreden van besmettelijke veeziekten werden die parken van tijd tot tijd verplaatst Uit Duitschland-zelf werd alleen geconser veerd vleesch toegezonden. In den Russisch-Japanschen oorlog werden voor het eerst rijdende veldkeukens gebruikt, en deze voldeden goed. Wegens gebrek aan bergruimte moesten groote hoeveelheden van het door de Russen naar Charbin opgevoeid bevroren vleesch begraven worden De veldtocht in Mantsjoerije, waar bijna geen wegen waren, toonde aan, hoe men alle beschikbare middelen tot opvoer van levensmiddelen dient te benutten: koelies, kameelen en andere lastdieren, tweeradige karren enz. Veroverde spoortreinen (zonder locomotieven) werden door koelies voortgeduwd, als de afstanden klein waren De Japanners aten ook gedroogde visch en hadden dit voedingsmiddel dikwijls liever dan vieesch of vleeschconserven Ook het Japansche leger moest zijn bewegingen somwijlen vertragen in verband met de levensmiddelen voorziening. In den Balkanoorlog vochten de Turken in hun eigen^ land, wat in zake de verpleging een voordeel was. Aanvankelijx wa ren overal groote voorraden, maar het falen van den verplegings dienst heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot den ongelukkigen afloop van den oorlog. De intendance zag geen kans de voor raden behoorlijk te distribueeren en toen het half verhongerde leger op de vlucht sloeg, vielen de depots van levensmiddelen onvernield in 's vijands handen. Hierdoor werd de voeding van het Bulgaarsche leger veel gemakkelijker Met ossen bespannen treinafdeelingen, kudden vee en vleeschwagens volgden het opruk kende leger. Daar de wegen in moerassen waren veranderd, ging dit alles echter niet snel genoeg Zonder de veroverde Turksche 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 47