voorraden zou het Bulgaarsche leger reeds veel vroeger gebrek aan levensmiddelen hebben gekregen. Dat geschiedde nu pas bij de Tschataldschalinie, alwaar ter plaatse niets meer te krijgen was In den eersten tijd van den Oorlog van 191 17 was zoo wei in België Fiankrijk als Russisch-Polen overal voordoende slachtvee aanwezig Zelfs varkens konden, zoolang de bewegingsoorlog duurde, in voldoend aantal worden opgedreven Hadden België en Frankrijk! wat de runderen aangaat, goede vleeschrassen Shorthorn en ge kruist Holiandsch vee in Russisch-Polen was het vee klein en leverde dus minder vleesch. In Koerland was dit beter Toen de steiling- oorlog begon, moesten vee en vleesch, versch en geconserveerd, worden toegezonden. Op daarvoor geschikte plaatsen werden slach terijen opgericht. Voor zoover de wegen het toelieten wt rd voor het vervoer van versch vleesch van auto's gebruik gemaakt en overigens van de spoorwegen De bereiding van geheel versch vleesch werd gemakkelijker ge maakt, doordat bij de meeste korpsen veldkeukens waren, waarvan de groote voordeelen in dezen oorlog pas ten volle zijn gebleken. -e korpsen, die ze aanvankelijk niet hadden, kregen ze later toe gezonden De geallieerden, vooral Rusland, kregen in 1915 een groot aantal auto 's uit Amerika toegezonden, welke ten deele voor den opvoer van levensmiddelen naar het front werden gebruikt. Voor de Russische legers geschiedde het requireer, n van slacht vee zonder eenig oordeel, zoodat hier en daar het kostbare fokma- teriaal werd geslacht, en lang heeft het geduurd vóór de intendance begreep, dat men voor het slachten niet de beste dieren noodig heeft, maar zich evengoed met voorde fokkerij en de melkproductie minder geschikte exemplaren kan behelpen. In het najaar van 1914 en het voorjaar van 1915 werden reusachtige kudden achter het front verzameld De latere gedwongen verdeeling hiervan onder de landei genaren tegen een maandelijksche vergoeding had groote n2deelen. Veelal hadden de beschikbare weidegronden onvoldoende voedsel en werden, daar het vee uit alle oorden van het Rijk kwamen, besmette lijke ziekten ingesleept. Een groot deel moet gestorven zijn, vóórdat het geslacht kon worden, daar diergeneeskundig toezicht overbodig werd geacht. In de veerijkste streken van Rusland stegen de prijzen tut het dubbele Ook uit Oost-Pruisen werden door de Russen talrijke kudden weggevoerd. ln Russisch-Polen, evenals in Frankrijk en België, kwam onder het rundve; dikwijls mond- en klauwzeer voor. Dan gaat de voe dingstoestand snel achteruit en volgen aanzienlijke verliezen door sterfte. In den zomer van 1H5 had als gevolg van het optreden van besmettelijke ziekten het Russische leger gebrek aan slachtvee. Men was toen gedwongen vee uit Mongolië en Mantsjoerije te 118 1) Volgens een mededeeling uit Koningsbergen moet officieel zijn vast gesteld, dat bij den inval van de Russen in Oost-Pruisen 135000 paarden, 259000 runderen, '200000 varkens, 50000 schapen, 100000 geiten 60000 kippen en 50000 ganzen verloren gingen (Tagespresse). v. d. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 48