3. Verhandeling betreffende de regeling der voedingskwestie in het Gouvernement Sumatra's Oostkust in tijd van oorlog met een buiten andschen vijand. 4. Beschouwing over de bestaande nijverheid op het edand Sumatra, de verdere uitbreiding en de dienstbaarmaking ervan aan de verdediging van genoemd eiland 5. Militair-topographische terreinbeschrijving van een gedeelte van het Gouvernement Oostkust van Sumatra, n. 1. van dat, he welk gevormd wordt door de afdeelinyen Asahan, Simeloengan en de Karolanden, Deli en Serdang, en Langkat. De antwoorden moeten uiterlijk den lsten Oct 1917 in het bezit zijn van den secretaris der vereeniging te Medan. Voor elke prijs vraag zijn twee geldprijzen beschikbaar voor de twee beste beant woordingen, te weten één van f 10C0 en één van f 2"?n. De keuze van de te behandelen onderwerpen is zonder twijfel eene zeer gelukkige geweest. Vooral het eerste, dat in de bekende verhandeling van den Luitenant-Kolonel van der Weyden niet ge heel volledig behandeld werd, is voor eene afdoende oplossing van het verdedigingsvraagstuk van wezenlijk belang. Ook de andere onderwerpen verdienen de meeste aandacht, al hebben zij meer in het bijzonder betrekking op Sumatra. Daar de Regeering in Ne derland echter uitdrukkelijk verklaard heeft afstand te zullen doen van een verdedigingsstelsel, dat zich tot het behoud van java alleen beperkt, zijn goede" verhandelingen over de genoemde aangelegenhe den van rechtstreeksch belang voor de te maken voorbereidingen; hierbij zij nog opgemerkt, dat de regeling van de voedingskwestie ook in een oorlog, waarin wij niet onmiddellijk betrokken zijn, veel hoofdbreken veroorzaken kan, wanneer de gemeenschap met de buitenwereld door gebrek aan scheepsruimte en door allerlei maat regelen der oorlogvoerenden uitermate bemoeilijkt en de invoer van de noodige rijst "bovendien door uitvoerverboden onmogelijk wor den kan. Wij wenschen der vereeniging "Je Maintiendrai" geluk met het door haar genomen initiatief; mogende deelneming aan den uitge schreven prijskamp niets te wenschen overlaten en de binnenkomende antwoorden gewaardeerde bijdragen tot de voorbereiding van de landsverdediging vormen. Keuring uan Vliegers in Frankrijk. In een buitenlandsch blad vond ik dezer dagen eene beschrijving van de wijze, waarop tegenwoordig in Frankrijk aspirant-vliegers voor het leger gekeurd worden, welke beschrijving wellicht niet haar weg naar Indië zal vinden en toch wel met belangstelling ook daar gelezen zou worden, waarom ik van het bewuste artikel hieronder een kort overzicht geef. 1) Zie hierover ook 1. M. T., 1916, blz. 893. 123 M. T. 1917. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 53