üe keuring op geschiktheid als waarnemer en op tegenwoordig heid van geest heeft mechanisch automatisch plaats en is zeer streng. In het bijzonder de voor den vlieger belangrijkste organen, oogen, hart en longen worden bovendien nog eens extra onderzocht De schommeling van den polsslag, die een maat levert voor de vatbaarheid voor zenuwaandoening, mag slechts zeer gering zijn. De proef op psychomotarische reacties wordt genomen met een nieuw uitgevoerden toestel, den electrischen chronometer van d' Arsonval Dit toestel heeft een wijzerplaat met een wijzer, welke der cirkelomtrek in één seconde doorloopt en verder twee knoppen, één voor den onderzoekenden arts, één voor den candidaat. Als de arls op den eenen knop drukt, begint de wijzer te loopen en loopt door, tot de candidaat den anderen knop indrukt De wijzerplaat heeft 100 verdeelingen, zoodat de tijd, verloopen tusschen het indruk ken der beide knoppen, zuiver in honderdste deelen van seconden gemeten wordt, daarmede dus tevens een graadmeter verkregen wordt voor het waarnemingsvermogen en de tegenwoordigheid van geest van het te keuren individu; onnoodig te zeggen, dat de wijzer onverwacht in beweging wordt gesteld. Als eisch schijnt gesteld te worden, dat 19/ICO seconden, nadat de wijzer in beweging is gebracht, deze door den candidaat tot stilstand gebracht moet zijn. Met hetzelfde toestel wordt op overeenkomstige wijze het tijdver loop gemeten van het reageeren op gehoor en gevoelsindrukken (eisch 15/100 sec.) Tienmaal wordt hiervoor een proef genomen, eenig getuid verwekt, de candidaat licht aangeraakt, en het gemid delde van de uitkomsten als uitslag genomen Hoogst eigenaardig bedacht, maar zeer eenvoudig, is het toestel om de vatbaarheid voor schrik te meten. De candidaat krijgt daar bij een band om de borst over het hart, welke band in verbinding staat met een registreertoestel, terwijl bovendien om één der vin gertoppen een lint wordt gebonden, dat eveneens met een dergelijk registreertoestel verbonden is. Wanneer nu achter den candidaat een hevig en onverwacht lawaai gemaakt wordt, b. v. een schot afge geven of de candidaat op andere wijze verschrikt wordt, dan tee kenen de toestelletjes automatisch alle wijzigingen van den bloeds omloop en den bloeddruk aan, die gevolg waren van den schrik, maar ook, en dat is het voornaamste, het tijdsverloop binnen het welk de candidaat zich van den schrik hersteld heeft en zijn hart en pols weder geheel normaal werkten. Met de hier in 't kort beschreven toestelletjes worden niet alleen de nieuwe aspirant-vliegers gekeurd, maar ook de reeds in dienst zijnde aviateurs hebben zich aan een onderzoek ermede moeten on derworpen. Hierbij is gebleken, wat te verwachten was, dat de meest bekende legervliegers de proeven prachtig doorstonden, ook echter zijn een groot aantal (men zegt 30 tot 10 pCt der actief die nende vliegers op grond der uitkomsten en der gestelde eischen voor den vliegdienst afgekeurd, als lijdende ir, minder of meerder mate aan wat de Fransche militair-geneeskundige dienst „asthénie des aviateurs" noemt. H. K. 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 54