Boekbespreking. H. F. Tillema. „Kromoblanda". Over 't vraagstuk van „het wonen" in Kromo's groote land 2de deel. 1916 Van den bekenden schrijver over hygiënische toestanden in ons Indië, den Heer Tillema, ontvingen wij het tweede deel van zijn werk, waarin hij de woningen benandelt. Hij toont uitvoerig aant welke groote wantoestanden op dat gebied nog bestaan en wijs, tevens op de goed geslaagde pogingen tot verbetering, welke in helaas nog te weinige streken zijn beproefd; het cultuurgebied ter Oostkust van Sumatra neemt hieronder eene eervolle plaats in. Ook de militaire gebouwen krijgen eene beurt, doch het is beschamend, dat vele dezer inrichtingen, waaronder zelfs die, bestemd voor ziekenverpleging, den toets eener billijke kritiek niet kunnen door staan, terwijl zij juist een voorbeeld behooren te zijn. Echter erkent de schrijver, dat er eenige gunstige uitzonderingen bestaan en er kan bij gevoegd worden, dat vooral de onderofticierswoningen in de laatste tijden veel verbeterd zijn. Het is dan ook te hopen, dat deze verbeteringen zich zeer spoedig over alle militaire woningen en ziekeninrichtingen zullen uitstrekken en dat met name de in het werk opgenomen persberichten over de toestanden in het hospitaal te Soerabaja, welke nimmer op afdoende wijze weerlegd zijn, binnenkort niet meer herhaald zuilen kunnen worden. Het werk is voorzien van een groot aantal fraaie photographiën, welke eene duidelijke toelichting op den tekst geven. Red. 125

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 55