Ouerzicht uan eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Journal R U. S. (Nov. 1916) Onder den titel „The via dolorosa of the soldier" wordt een overzicht gegeven van de organisatie en de werkwijze van den Militair Geneeskundigen Dierst bij de Engelsche legers in Frankrijk. De schrijver volgt den soldaat vanaf het oogenblik, dat hij gewond raakt, lotdat hij in een hospitaal in Engeland is opgenomen en wij maken daarbij kennis met de behandeling van den gewonde op de regimentshulpverbandplaats, de vooruitgeschoven verbandplaats van de divisie-ambulance, de divisieambulance, het evacuatiestation, het hospitaal op de operatiebasis om hem in het hospitaal in Engeland te verlaten, na zijn lange reis met velerlei transportmiddelen als draagbaren, kabelbanen, auto's, gewondenschuiten, gewondentreinen en het hospitaalschip, dat hem naar zijn vaderland terugbrengt. De resultaten, die de geneeskundige dienst heeft bereikt, kunnen het best in twee punten worden samengevat: 1° Binnen 48 uur, nadat een belangrijk gevecht aan het front heeft plaats gehad, ziet men honderden mannen, die daarbij gewond werden, op het Charirg Cross Station te Londen uitladen. 2° Van 10G0 gewonden, die Engeland bereiken, blijven er onge veer 999 in het leven. In „An adequate army in the future" wordt een pleidooi geleverd voor een blijvende versterking van Engeland's weermacht te land na den oorlog. De schrijver verwqcht, dat ieder zal erkennen, dat Engeland een groot leger zal moeten handhaven, wanneer de vrede mocht komen, zonder dat Duitschland's macht volkomen is vernietigd, zoodat een herhaling van den wereldstrijd zal moeten plaats hebben, doch hij vreest, dat in het andere geval het leger tot de sterkte van voor den oorlog zal worden teruggebracht Dit echter acht hij een onvergeeflijke fout, daar Engelands beteekenis in de Europeesche politiek en de verhouding tot zijne bondgenooten van heden zal berusten op de militaire en niet enkel maritieme kracht, die het zal kunnen ontwikkelen Het Engelsche leger zal dan volgens den schrijver moeten be staan uit: a. een leger in eerste linie, dat ook de bezettingen voor Indië, Egypte en de kroonkoloniën moet geven en voor zoover mogelijk uit beroepsmilitairen gevormd zal worden. 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 59