b. een leger in tweede linie, gevormd uit dienstplichtigen van 19-30 jaar, die ook voor overzeesche exoeditiën kunnen worden gebruikt, wanneer dat noodzakelijk is c. een leger in derde lin e, gevormd uit dienstplichtigen van 31-40 jaar en uitsluitend bestemd voor de verdediging van het moederland (home defence). De dienstplichtigen zullen eene korte, over vele jaren verdeelde opleiding krijgen hetgeen door vooroefening der schooljeugd mogelijk moet worden gemaakt De schrijver is het dus niet eens met de Engelsche soldaten aan het Westfront, die volgens de dagbladen een lied zingen met het refrein: „when this bloody war is over, no more soldiering for us". Verder bevat deze aflevering een artikel over de eigenschappen, de organisatie en het gebruik van zoeklichten, eenige krijgsgeschied kundige opstellen, een schets van het leven te velde bij de troepen van Smuts in Duitsch Oost Afrika en lezenswaardige mededeelingen omtrent de ondervinding van een recruiting officer", welke onder meer staaltjes geven van den volksgeest in Engeland gedurende den oorlog. De schrijver wijst er op, dat het volk volkomen on aandoenlijk blijft voor pathos en patriotische leuzen, zoodat aanplak biljetten als die, waarop Nelson is afgebeeld met vermelding van de bekende woorden„England expects every man to do his Duty", zonder eenigen invloed bleven op de werving. Een duidelijke vermelding van de ruime rations, die aan de troepen verstrekt worden met een zinspeling op de „pakjes" die deze boven dien van vriendelijke menschen krijgen toegezonden, zou, meent hij, heel wat meer belangstelling gewekt hebben. Ten slotte vermelden wij vertalingen van artikelen uit Duitsche bladen en boeken over de actie ter zee en de gewone oorlogs overzichten. K. Schweiz. Zeitschrift Art. u. G., Augustus en September. Een nog ongeteekend vervolgartikel onder den titel „Artilleristische Irrungen, taktische Wirrungen" vangt aldus aan: „Lange Friedens- zeiten sind für die militarische Entwicklung nicht immer günstig. Man nimmt leicht Nebensachliches zur Hauptsache und verlegt auf dieses ein Gewicht und ein Zeitaufwand, der niet seiner Bedeutung für den Krieg in keinem Verhaltnis steht. Auch entschwindet mehr und mehr das Augenmass für das, was im Kriege erreichbar ist und worauf es in Wirklichkeit ankommt. Dies ist ganz besonders dar.n der Fall, wenn das Personal, in dessen Handen die Ausbildung liegt, keine Kriegserfahrung besitzt oder sich diese nicht durch die erfor- derlichen kriegsgeschichtlichen Studiën ersetzen kann. Auf diese Weise entstehen über Ausbildung und Ausgestaltung der Bewaffnung, Wirkungs- und Verwendungsart leicht verhangnisvolle Irrungen, die 130

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 60