naturgemass auch auf die Gefechtsverwendung der anderen Waffen rückwirkend sind und hier bedauerliche Wirrungen hervorrufen. Leicht kommt es dann dazu, dass die Taktik von einer in falsche Bahnen geleiteten Technik gemeistert wird". Met voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis wordt in deze aflevering de stelling toegelicht en nader uitgewerkt. Een interessante studie, die ter lezing wordt aanbevolen. „Die französische 29,3 cm-Haubitze" is een vuurmond, die vóór den oorlog door Denemarken voor de kustverdediging bij Schneider werd besteld, doch waarop Frankrijk beslag legde. Enkele gegevens zijn: projektielgew. 300 KG., vuursnelheid 2 schoten in de minuut, V0= 30.' M en daarbij de grootste dracht 11.C00 M, grootste ele vatie 65° en daarbij de dracht 8 00 Mgewicht van vuurmond en toebehooren 36.t03 KG. Onder de volgende uit verschillende tijdschriften overgenomen kleinere stukjes vindt men eene pakkende beschrijving van het lot, dat eene ongedekt staande Oosten-Hong batterij aan het Servische front trof; een leerzame geschiedenis voor hen, die nog in beginsel aan open stellingen gelooven. Zelfs bij nacht stond de batterij onder zoo hevig vuur, dat van eene vuuropening geen sprake kon zijn. Den dag daarop werd de battt rij viijwel vernietigd. In het Septembernummer wordt het artikel Artilleristische Irrungen, taktische Wirrungen" vervolgd met de behandeling van den invloed, die de techniek op de taktiek uitoefende Oorspronkelijk werd alle oorlogsmaterieel door den Staat zelve vervaardigd. De artillerie officieren waren tactici zoowel als technici, zoodat men bij de vervaardiging van allerlei strijdmiddelen in de eerste plaats rekening hield met de eischen, die de krijgskunst stelde. Toen echter de partikuliere industrie nog niet zoo lang geleden zulk en hooge vlucht nam en zich ook op de wapenfabrikatie toelegde, ging de goede verhouding tusschen techniek en taktiek verloren. Meer en meer namen de technici der partikuliere fabrieken de leiding en dwongen de legers niet alleen om hunne produkten aan te schaffen, maar ook om zich ir hunne strijdwijzen daaraan aan te passen Met voorbeelden uit de geschiedenis wordt een en ander nader toegelicht Bijzonder trof ons het volgende uit den strijd tusschen de voor- en tegenstanders van het getrokken geschut. Laatstger oemden „war- ftn den Offizieren, welche für das gezogene Geschütz wegen seiner grosseren Tragweite und seines genaueren Schiessens eintraten, geradezu vor, dass sie sich vorsichtigerweise ausseihalb der wirk- samen Schussweiten halten wollten". (Een dergelijk argument werd ook in onze dagen uitgespeeld tegen de voorstanders van gedekte batterijstellingen. D Onder den titel „Ueber Kriegspferde" wordt een overzicht gegeven van de paardenrassen in het Turksche rijk en daaraan worden be schouwingen vastgeknoopt over teelt, opvoeding en verpleging van 131

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 61