voorraden, die bij den A. C. W. moeten worden opgelegd, vergeleken met burgerfabrieken. De staf zou dus n. m. m. moeten bestaan uit: 1 directeur, 1 hoofd-ingenieur, chef van de technische afdeeling, 1 adjunct-ingenieur, 1 secretaris, chef van de administratieve afdeeling, 1 beheerder. Aan den directeur zou moeten worden toegevoegd een officier, die dient om aanwijzingen te geven omtrent verschillende speciaal technische vraagstukken uit een practisch oogpunt, belast kan worden met de keuring van het af te leveren materieel, aanwijzing geeft bij eventueele verandering van modellen, proeven bijwoont met door den A. C. W. geleverd proef materiaal (dit vooral moet op ruime schaal geschieden) en door den directeur met opdrachten en correspon dentie wordt belast, waarbij van zijn speciaal militaire kennis partij getrokken kan worden. Dit behoort dus een kundig, handig en vlot en ervaren troepenofficier te zijn, die ongeveer een 2tal jaren deze betrekking kan waarnemen. De commies-archivaris is aan hem toegevoegd. De overige personen moeten burgers zijn, de directeur hetzij een oud-officier dan wel een van buiten het leger verkregen persoon. Bij uitzondering zal de hoofd-ingenieur tot directeur kunnen worden benoemd. De leden van den staf kunnen ook, hetzij oud-officieren (de se cretaris bv. oud-administratieofficier) dan wel burgerpersonen zijn, op andere wijze tot die betrekking geroepen. De hoofd-ingenieur, bijgestaan door den adjunct-ingenieur, zal te genover den directeur verantwoordelijk moeten zijn voor den goeden gang van zaken in het geheele bedrijf. Hij zorgt er voor, dat de meest oeconomische werkwijzen worden toegepast in verband met de termijnen, waarbinnen de artikelen moeten worden afgeleverd, waar toe hij zich doorloopend op de hoogte stelt van de uitkomsten van de fabrieksboekhouding. Hij geeft bij nieuw te vervaardigen mate rieel de werkwijzen aan, die gevolgd moeten worden, zorgt voor de noodige uitbreidingen aan het bedrijf en is verantwoordelijk voor de tijdige aflevering van de op order komende artikelen. De adjunct ingenieur kan tevens belast worden met de keuring van het binnen komend materieel. De secretaris is belast met de geheele administratie van het bedrijf, waartoe onder zijn bevelen worden gesteldeen fabrieksboekhouder 154

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 28