De secundaire taak uan het D.I. beger en het Korps Gemapende Politie. „Officieus is de I.V. vrijwel uitgeschakeld en waarschijnlijk ge repatrieerd met Luitenant-Generaal J. B. vanHeutsz. Althans in Indië hoort men over dezen, eenmaal hardnekkigsten vijand niet of vrijwel niet meer spreken en iedereen is ingespannen doende den B.V. zoowel op het oefenveld als op papier de onstuimigste koopjes te fourneeren", aldus „Asymptoot" in de laatste September-aflevering van ons Tijdschrift en erkend moet worden, dat hij hierop geestige wijze een toestand hekelt, die eene spoedige en afdoende verbetering eischt. Gedurende eene lange reeks van jaren was de B.V. slechts een in de bureaux van den Generalen Staf met de noodige geheimzinnig heid behandelde „archiefverwekker", van wien echter in den troep zoo goed als geen notitie werd genomen. Na het optreden van den Generaal van Daalen als Legercommandant werd echter de troep ter beschikking gesteld voor B.V.-experimenten en met ééne forsche pennestreek was de I.V. op de zwarte lijst geplaatst. De man, wiens naam in de Indische krijgsgeschiedenis eene onver gankelijke plaats heeft verworven als een onzer grootste en bekwaamste guerilla-aanvoerders, was de eerste om eene speciale training in die oorlogvoering als overbodig te decreteeren. In zijne afscheidsrede op den len April 1914 liet zich Generaal van Daalen als volgt daar over uit: „het mag een wanbegrip heeten, dat sommigen een afzon derlijk oefeningsstelsel noodig achten voor het optreden tegen eenen I.V., omdat een niarsch- en slagvaardig leger, georganiseerd als het onze, in staat is iederen vijand tegemoet te treden". Het valt te betreuren, dat iemand, wiens woord terecht zooveel gezag heeft, zich tot eene dergelijke uitspraak heeft laten verleiden. Natuurlijk moet een I.V. het op den duur afleggen tegen een marsch- en slagvaardig leger, zelfs dan nog, wanneer organisatie hiervan minder geslaagd mag heeten, maar zullen in den aanvang de handen niet min of meer verkeerd staan? Een troep, die niet in den guerilla is geoefend, zal eerst te velde 174

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 48