de vervulling van Iwtinen plicht het hoogste offer brachten,IC herdenken als trouwe en wakkere dienaren van ons gezag: hunne asch ruste in vrede. De bezettingen van Moeara Tebo en Bangko, ieder 1 en 2Y brig, sterk, doch tijdig versterkt resp. met M brig, van Moeara Boengo en 1 brig, van Korintji, wisten met succes tegen honderden rebellen stand te houden. Moeara Tambesi werd 2 Sept. ontzet door eene colonne, welke den 27en Augustus van Djambi was vertrokken, ter wijl de divisie-commt. van Sumatra's Westkust Ot met 3 brigades gew. pol. Moeara Tebo van een gewissen ondergang redde door, eigener initiatief, van Kota Baroe te hulp te snellen en den afstand van 100 K. M. in 33 uur af te leggen, per prauw door eene vijandig gezin de streek. Deze voortvarende divisie-commt rukte zelfs den 15e" Sep tember— hij was reeds den 5cn in Tebo aangekomen en kreeg den 12en versterking van een Infanterieafdeeling uit S. W. K. naar Tambesi en wist dit te bereiken na zich onderweg door eenen geduchten lans- aanval te hebben heengeslagen (in Tebo dreigde hongersnood). Een woord van hulde voor dit kleine, onversaagde troepje is hier zeer zeker op zijn plaats. Sarolangoen werd den 14en Sept. door eene in- fanterie-colonne bezet, terwijl den 13e" Sept. de eerste legerafdeeling Bangko bereikte. Op het leger heeft dus de eervolle taak gerust omdein zoo moeielijke omstandigheden verkeerende zwakke detachementen met den meesten spoed te ontzetten. Wil het in staat zijn om met groote snelheid afdoende hulp te verleenen, dan kan zulke m.i. al leen bereikt worden door op Java eenige speciaal tegen den l.V. geoefende en georganiseerde eenheden bij de hand te hebben, welke als 't ware steeds gemobiliseerd zijn, dus specialiseering van de se cundaire laak. Elders heb ik daarom reeds bepleit hetzij hier nog eens met nadruk herhaald om in elke Militaire Afdeeling van Java 1 divisie maréchaussée (12 brigades) met 1 afdeeling madsen-ge- weren te legeren. Het eenvoudigste zou zijn 1 veldbataljon op te lossen in 4 divisiën met de volgende standplaatsen: Buitenzorg, Soemedang, Oengaran, Lawang. Door personeel van deze Java- divisiën te laten omwisselen met dat van de 5 in Atjeh gelegerde, wordt dus practijk met oefening gecombineerd, terwijl dan tevens de geregelde aanvulling van de maréchaussée in Atjeh is verzekerd, wat niet meer het geval is, nu de infanterie-bezetting daar reeds aanzienlijk werd ingekrompen. Door in deze richting eene oplos sing te zoeken, voorkomt men ontwrichting van het Veldleger op Javade huidige Djambi-expeditie heeft reeds heel wat troepen zij het dan ook langs lijnen van geleidelijkheid aan hunne B,V be- 1#

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 51