dische oorlogvoering en die tevens kunnen optreden als gezag hebbers in pas onderworpen streken enz. ad. 2°. Naar vermeend wordt, is de gelegenheid tot studeeren voor een fusie-officier veel grooter dan voor een speciaal Indisch officier. De lange dagen en winteravonden in Holland lokken meer tot studie dan de enkele uren, die. de Indische dagindeeling en het maatschappelijk leven alhier daarvoor overlaten M. neemt wel aan, dat men hier, als de ernst er maar is, even goed kan studeeren als in Holland, maar ik geloof, dat velen het met mij eens zullen zijn, dat daarop wel wat is af te dingen. Men heeft hier te kampen met het klimaat en met de eigenaardige inrichting van de huizen, die eigenlijk voor elk storend bezoek open staan. Een ander bezwaar voor het studeeren in Indië is het gebrek aan hulpbronnen. Door M. wordt zulks niet hoog aangeslagen, daarbij uitgaande van het idee, dat de steeds verbeterende post verbinding het mogelijk zal maken de noodige bronnen van de bibliotheek van het D. V. O. te betrekken. Uit het feit, dat nu het D. V. O. naar Bandoeng is gegaan en de Bibliotheek dus ook van Batavia zal verdwijnen, het noodig wordt geoordeeld, dat er te Weltevreden een garnizoensbibliotheek wordt opgericht, mag zeker wel afgeleid woiden, dat men aan hoogerhand ook van mee ning is, dat het betrekken van bronnen van de bibliotheek van het D. V.O. zeer bezwarend is. Geldt dit voor het op eenige uren van Bandoeng gelegen Weltevreden, dan zijn de Buitenbezittingen wel zeer zwaar gehandicapt De hier en daar aanwezige garnizoens bibliotheken, vooral die op de B. Bzijn meestal maar zeer matig voorzien. Detacheeringen aan inrichtingen van militair-wetenschappt lijken en technischen aard zouden gedurende het verblijf in Holland verplich tend kunnen worden gesteld. Wel is de animo daarvoor ook nu bij verlofgangers meestal vrij groot, doch helaas meermalen op geheel andere gronden dan door M wordt aangenomen. Ik meen het dan ook ernstig te mogen betwijfelen, of de toeloop voor de Schietschool bijv. evengroot zou blijven, als deze in stede van in den Haag bijv. in de Legerplaats bij Harskamp was ge vestigd Al biedt het Indische leven dus minder gelegenheid tot studie, zij wordt daarom toch niet geheel verwaarloosd, maar niettemin wil het mij voorkomen, dat in Holland het aantal van hen, die zich aan studie wijden, beslist grooter is. ad. 3°. Het niet kennen van de Maleische taal en het verschil in 222

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 14