Wat toch zou natuurlijker zijn, als deze in hun verzet blijven vol harden? Wie weet, welke goede diensten de terechtgestelden ons konden bewijzen Blijkt na eenigen, niet te kort gestelden termijn, dat zij daartoe niet geneigd of onmachtig zijn, blijft ons immers nog altijd de weg tot verbanning open. Indien alles voor den wind ging, elke aanwijzing met sucees werd bekroond, zouden wij niet beducht behoeven te zijn over ge brek aan goede gidsen. Deze zijn in den beginne betrekkelijk tal rijk, als men van de omstandigheden partij weet te trekken. Edoch, overvallingen mislukken, gidsen en spionnen worden ver raden en leggen het loodje, de bevolking komt in het gedrang, terwijl de bendehoofden ten laatste de meest scherpzinnige maat regelen treffen, om zich voor verraad te behoeden. Dies kan het voorkomen, dat er maanden verloopen zonder de minste aanwijzing of berichten. Het is juist in deze periode, dat de bestuursambtenaar of officier kan toonen over de noodige vinding rijkheid te beschikken, ten einde de hand te kunnen leggen op een bruikbaren gids, daarbij gebruik makende van een mogelijk zich aanbiedende gunstige gelegenheid. Een methode tot het verkrijgen van dit voor ons zoo onmisbare materiaal is, om twee hoofden, die ons goed gezind zijn en des niettemin met den vijand heulen, in het geheim tegen elkaar uit te spelen. Zoodoende kan men van den een te weten komen, wat de ander uitvoert en omgekeerd. De omstandigheden moeten zich natuurlijk daartoe leenen, wil men met dit „katjauen" tot zijn doel geraken. Ook de volgende truc kan worden toegepast. Men haalt den een of anderen avonturier over, zich bij een nog volhardend verzetslei der aan te sluiten. Geduld, tijd en een beetje geluk doen het overige. Een gevangen bendelid brengt men er toe zoogenaamd te ontvluch ten en zich weder bij de bende aan te sluiten, om ons te gelegener tijd de verblijfplaats van zijn ambulanten chef aan te wijzen. Het is eenvoudig gezegd, doch moeilijk gedaan. De mise-en-scène moet soms kunstig op touw worden gezet en de komedie ernstig betracht. De avonturier zal zich bv. onder de bevolking op bedachtzame wijze over zijne eventueele kwaadwillige plannen uiten. Men geeft hem een voorlader met eenige munitie—ik zie reeds bedenkelijke 231

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 23