Het Aanhangsel geeft aan, dat hiervoor bij middelmatige schutters" bij de meest gunstige ligging van het G. T. 9.32°/0 treffers ver wacht kunnen worden. Bij andere oefeningen gaven ook andere brigade's blijk nu en dan meer trefferprocenten te kunnen behalen, dan verwacht wordt van middelmatige en zelfs goede schutters. Bij een andere oefening schoten 4 andere brigade 's beter dan de zooeven aangehaalde 4de; voor mij wel een bewijs, dat de andere er ook wel wat van konden En er waren nog vele kortelings afgerichte fuseliers bij. Verder viel het mij steeds op, hoe goed de bundels direct insloegen bij doelen, tegen een berghelling opgesteld op de kleine afstanden (binnen de 6C0 M.), al direct na vuuropening. Het spreekt van zelf, dat het afstandschatten hierbij een woordje meespreekt. Verder is het bekend, dat men wel eens gelukkig en ongelukkig schiet, zcoals zich b. v. bij den enkelen man bij het jongste prijs schieten ongelukkig demonstreerde bij een Eur. Inf., die bij de lste serie 4 treffers verkreeg en bij de 2de geen enkele. Er stond bij de laatste echter veel wind en dat was erg jammer. Bovenstaande meende ik tevens te mogen aanhalen als argument om te zeggen, dat onze Infanterie het werkelijk waard is om ze goed ingeschoten geweren in handen te geven, daar de schietuitkomsten alsdan nog aanzienlijk zullen vermeerderen. In stelling no 6 staat; dat het onafgebroken beoefenen van den aanslag geestdoodend is, tegenzin in het schieten verwekt en de kanker is van de schietopleiding. Hiermede kan ik het tot mijn spijt niet eens zijn; ik ben zelfs overtuigd van de noodzakelijkheid, alhoewel niet iederen dag, boven dien gebeurt het in de practijk niet iederen dag. Doch ver scheidene malen per week acht ik wel degelijk zeer noodig. Het schieten berust hoofdzakelijk op eene spieractie en vooreen goed schutter moet het in den aanslag brengen van 't geweer, ook bepakt en beladen, een peulschilletje zijn. Daar zijn echter heele spiergroepen voor noodig, en om die ver- eischte spierkracht te krijgen moet die aanslagbeweging worden beoefend, en kan worden opgevat als een soort van Sandowgym- nastiek. Deze laatste behoeft toch ook niet geestdoodend te werken. Ik paste bij den troep wel eens toe 10 minuten aanslagoefeningen, 239

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 31