10 minuten gymnastiek met het geweer en 10 minuten schermoe- feningen met ransel en' ledergoed om. Voor verscheidenen is dat wellicht niet aangenaam, maar als men nog jong is, wat bij de meeste fuseliers het geval is, en men wordt verplicht zulke oefeningen mee te maken, dan kan het bijna niet anders, of de spieren moeten ontwikkeld worden (hierbij te waken tegen overinspanning). Terloops zij medegedeeld, dat bij dergelijke schermoefeninggen, waarbij in. 't bijzonder de uitval werd geleerd, de meeste fuseliers in korten tijd een vrij goede schermhouding leerden, hetgeen vóór dien bij de bekende onvoldoende schermopleiding feitelijk veel te wenschen overliet. Het schieten uit de vrije hand in staande houding zal verder dikwijls toepassing vinden, aangezien men in verband met de be groeide terreinen de tegenpartij niet kan zien, als men er niet bij staat, verder bij patrouile's, gevechten op kleine schaal, enz. Daarom ook moeten die bedoelde spiergroepen geoefend worden ik herhaal het nog eens, het in den aanslag brengen van 't geweer moet een peulschilletje zijn voor den infanterist, en dat kan hij alleen, in 't bijzonder na vermoeidheid, als de betrokken spieren in hooge mate gestaald zijn. Als de spieren om 't geweer in den aanslag te brengen niet vol doende geoefend zijn, dan zal de man bij den aanslag gaan trillen van inspanning en veel moeite en tijd hebben het geweer te rich ten, hetgeen hem ten slotte niet gelukt; verder raakt hij alsdan zeer gauw buiten adem en oververmoeid en het gelukt hem heelemaal niet meer nog verder gericht door te schieten. Ad. stelling No. 23 zou ik het bijzonder jammer vinden, als het prijsschieten werd geschrapt. Het is bovendien een aangename op wekkende dienst, al volgt er ook dikwijls teleurstelling op. Terza ke heb ik hierover reeds het mijne gezegd in noot (2) op bldz. 139 over het ongelukkige gevolg hierbij van slecht ingeschoten geweren met hunne bekende afwijkingen zus en zooveel. Wanneer prijs werd geschoten met per Compagnie een twintigtal normaal dragende ge weren, welke kort te voren door goede bokschutters zijn beproefd (b.v. op 200 of 275 Meter afstand, hetgeen dus weer eenigen tijd, moeite en munitie kost), c.q. alleen maar bij de 2de serie, dan wil ik verwedden, dat er heel wat meer prijswinnaars zouden zijn dan nu. Ik weet het ook van de laatste scherpschuttersproef, speciaal v.w.b. het tweede gedeelte (300 Meter afstand), waarbij ik feitelijk 2 scherpschutters meer kreeg, dan ik anders zou gehad hebben, 240

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 32