als ik hnn beiden niet had gezegd: hier, schiet maar met dit normaal dragende geweer, aanleggen in 't midden van de knielende figuur. Ik had het pas te voren nog even met 1 a 2 patronen geprobeerd, het geweer gesteund op 2 veldzakken en er een roos mede geschoten bij het vermelde mikpunt. Ad. stelling 14 en 15. Wat hierin gezegd wordt, juich ik ten zeerste toe. Voor wat betreft de beste schietmethode, hierover is reeds veel goeds en kernachtigs geschreven. Ik voor mij vind de nieuwe methode heel goed, doch vooral on ophoudelijk inprenten, dat het schot ook gericht moet zijn, laat men er dan ook 5 of 10 seconden langer over doen. Ik voor mij zou haar gaarne gecombineerd zien met enkele oefe ningen, waarbij het zuiver op korrel nemen met onbeperkten tijd (zie ad 3. kap. B.) wordt beoefend (ook op ringschijf met aanwij zing van schot voor schot). In zake het artikel van O. v. W. wilde ik gaarne het navolgende mededeelen Op bldz. 759 staat geschreven „Zie hier de cardinale fout! Schiet- voorschrift Infanterie (S.V.l.) '03 geeft aan, dat 0.1 m.M. korrel wijziging het middelste trefpunt 7.5 m.M. doet verplaatsen. Dit is in 't algemeen waar bij kleine wijzigingen van deu korrel, echter bij groote wijzigingen gaat die regel lang niet op. Ik geef toe, dat hij theoretisch wel moet opgaan, echter in de practijk heb ik zeer groote afwijking geconstateerd". Als bewijs werd in de volgende alinea aangevoerd, dat meer malen bij eene aanzienlijke afwijking na de correctie het M.T. niet viel, waar het vallen moest. Dat bovenstaande eventueel niet juist is, kan ik natuurlijk niet zoo maar bewijzen, doch wel geloof ik, dat O. v. W. het onge twijfeld met mij eens zal zijn na het beschouwen van Plaat I, dat na de korrelwijziging men steeds afwijkingen zal constateeren al naargelang den bokschutter, die de betrokken serie schiet (zoolang ze ten minste niet goed zijn). Bokschutter No. 9 kreeg immers met hetzelfde geweer en op den zelfden morgen een M.T., dat zegge 814 centimeter hooger lag dan dat van no. 8. Het moet thans wel duidelijk zijn, dat beschouwingen, gebaseerd op de schietuitkomsten van bokschutters, die zoo verschillend schieten, als blijkt uit de door mij gehouden proef, een juisten ondergrond missen en aanleiding geven tot vergissingen. 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 33