En daarom, in het belang van onze zaak, deed het mij zoo'n ge noegen de resultaten der proef te kunnen laten zien. Dat alleen de bokschutters alhier (Semarang) in garnizoen zoo zijn, dat is niet aan te nemen; ik ben er van overtuigd, dat men zulks met mij eens is. De cardinale fout zit hierin, dat bij de eischen, gesteld in het schietvoorschrift aan de bokschutters, uitsluitend rekening werd ge houden met de spreiding, terwijl absoluut buiten beschouwing bleef de afwijking van het M. T. Ik hoop dan ook als gevolg van Plaat I met bijbehoorende ta bel, dat O. v. W. zal afstappen van zijne overtuiging, dat de voor naamste reden van het kwaad daarin gelegen is, dat het controle- schieten afgeschaft is. Overigens heb ik voor mij niets tegen contröleschieten, echter op één voorwaarde en wel, dat ook alweer de bokschutter, die de controleserie schiet, geheel voldoet aan de door mij voorgestelde eischen. Ik schreef het bovendien zelf eenigszins op bldz. 148 ad 5° i.z. het aanteekenen van het schijfbeeld in een verzamelstaat van de compagnie. Een rondvraag aan alle O. v. W. (b'dz. 7ö0) betreffende hunne ervaringen ter zake zou ik afkeuren. Het zoude slechts tot verwaring aanleiding geven, daar niet iedere O. v. W. nauwkeurige proeven heeft genomen in zake het essentieele van 't inschieten n 1. het schieten van de serie zelf. Ik juich het ten zeerste toe, dat O. v. W. het ook urgent acht, dat de geweren ieder jaar worden ingeschoten, doch ook al weer uitsluit end door (als 5e alinea hierboven). Men zou zoodoende tevens wellicht een aardig beeld kunnen krij gen omtrent het zich wijzigen van het M.T In deze zaak zou ik het tevens wenschelijk vinden, dat hiermede door absoluut betrouwbare bokschutters maandelijks eenige proeven werden genomen, daar deze kwestie feitelijk van groot belang is, alhoewel bet kwaad door het jaarlijksch inschieten eenigszins wordt geëlimineerd. Ik zelf zou dit ook gaarne geprobeerd hebben door iedere maand een zelfde kleine serie geweren even in te schieten. Het is echter aan den anderen kant bijna gewaagd hier al te veel den nadruk op te leggen, daar de kans zou bestaan, dat men zou zeggen: Och, dat M.T. verandert immers toch, dus het komt op het inschieten toch niet zoo nauw aan. 242

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 34