De Geneeskundige Dienst bij mobilli- satie en concentratie. De taak van den Militair Geneeskundigen Dienst na mobilisatie verschilt in zoo menig opzicht van die in vredestijd, dat het zijn goede zijde kan hebben, deze wat nader in beschouwing te nemen, zoodat ook anderen dan de meer ingewijden een kijk kunnen krijgen op de vele beslommeringen en den omvangrijken arbeid, annex aan den overgang van den vredestoestand in dien van oorlog, en daardoor misschien meer dan tot nu toe het geval kon zijn, belang zullen gaan stellen in het eerste bedrijf van het drama, waarin ook zij hun rol zullen hebben te vervullen. Volledigheidshalve dient een oogenblik te worden stilgestaan bij wat aan het mobiel verklaren van het Leger is vooraf gegaan. Van af het oogenblik, dat de spanning in de politieke atmospheer benauwend begint te worden, werd, waar het in oorlogstijd er vooral op aankomt de mannen valide te houden, meer nog door het voorkomen van ziekten dan door het genezen daarvan, machti ging gevraagd en ook verkregen, de vaccinatie tegen cholera en typhus, tot nu toe niet verplichtend gesteld, desnoods onder dwang, algemeen toe te passen. In verband met dezen, zoo noodzakelijken maatregel wordt het Instituut Pasteur met aanvragen om vaccins bestormd, waaraan door deze wakkere inrichting al dadelijk, zoo niet geheel, dan toch zeker voor een groot deel zal kunnen worden voldaan, zoodat onmiddellijk een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de vaccinatie van het Leger, waarvan de zegenrijke uitwerkingen de manschappen zullen beschermen tegen de ziekten, voor welke de abnormale -verhoudingen, waaronder zij in zoo'n groote massa bijeen gedurende langen tijd komen te verkeeren, hen zoo bijzonder vatbaar maakt. Algemeene herenting tegen pokken, voor enkelen misschien ge- wenscht, is niet noodzakelijk, omdat aan deze kunstbewerking voortdurend behoorlijk de hand wordt gehouden. 245

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 37