Een andere maatregel, getuigend van ver vooruitzienden blik, bestaat in het uitzenden van de „Gezondheidscommissie", bij mobili satie toegevoegd aan den Chefarts van het Veldleger, tot onder zoek van den gezondheidstoestand der streken, welke voor troe penopstellingen in aanmerking kunnen komen. Haar taak bestaat voorts in het toetsen der in vredestijd verkre gen gegevens betreffende de aanwezigheid van drink- en badwater, alsmede de gelegenheden tot afvoer van faecaliën en afvalproduc ten van keukens en slachterijen. Zouden toch bij de bevolking regelmatig ziekten van besmet- telijken aard plegen voor te komen, dan wel lijders aan besmette lijke ziekten worden aangetroffen, dan zou ook deze onmiddellijk aan het immuniseerings-proces behooren te worden onderworpen, nog vóór bedoelde streken door de troepen worden betreden, terwijl ten slotte gegevens dienen te worden verzameld betreffende de noodzakelijkheid van prophylactische kinine toediening, opdat de manschapptn met dezen op zich zelf prijzenswaardigen maatregel, niet onnoodig worden lastig gevallen. Door de beheerders der militaire apotheken worden in alle stilte en zonder eénigen ophef de in de magazijnen voor de geneeskun dige formatiën opgelegde uitrustingen nog eens grondig nagezien en voor de zooveelste maal nog eens terdege nagegaan, of alles als eenheid wel voldoende tot onmiddellijke uitgifte gereed wordt gehouden. De noodverbanden worden klaar gezet; de ontvangst bewijzen voor den dag gehaald. Kortom alles krijgt zijn beurt als bij den grooten schoonmaak, waarna in alle kalmte het bevel tot verstrek king tegemoet kan worden gezien. Dit, voor wat het materieel betreft, wat wel als het minst lastige gedeelte kan worden beschouwd. Heel wat meer hoofdbrekens kost de mobilisatie van het personeel. Als onmiddellijk gevolg van de indeeling bij den troep zal gebrek ontstaan aan verplegingskrachten in de ziekeninrichtingen. Teneinde hieraan tegemoet te komen, zal alles wat maar eenigzins hospi- taalverpleging kan ontberen, moeten worden uitgeschreven, 't zij om naar den troep terug te keeren, dan wel om als reconvalescent 1) In Nederland zijn sedert jaren alle streken, waar besmettelijke ziekten voorkomen, geregistreerd, wat ook hier te Lande in vredestrijd zoudienen te geschieden. 246

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 38