bij de Depots het definitief herstel af te wachten. Het zou echter van geen wijs beleid getuigen, wanneer het hierbij bleef. Ter voorkoming van het versnipperen der krachten zullen de ernstige zieken ia enkele groote inrichtingen moeten worden samen ge bracht en zullen alleen de strikt onvervoerbaren moeten blijven, waar zij zijn, met andere woorden, de bestaande ziekeninrichtingen zullen zooveel doenlijk moeten worden leeggemaakt en de niet te zware zieken naar elders moeten worden overgebracht. Dat dit laatste om verschillende reden een heksentoer zal blijken te zijn, zal hieronder worden aangetoond. Het ligt voor de hand, dat uit een oogpunt van veiligheid de voor ontruiming in aanmerking komende ziekeninrichtingen in de eerste plaats zullen moeten worden gezocht aan de kust, en om dezelfde reden het verzamelen der zieken in de Preanger zal moeten geschieden. Maar hieruit volgt onomstootelijk, dat die zie ken daar ook moeten worden ontvangen, opgenomen en verder verpleegd. Dat deze ziekenverhuizing, op groote schaal, groote inspanning zal eischen van het spoorwegverkeer staat als een paal boven water, in aanmerking nemende, dat dit concentreeren ongeveer zal samenvallen met troepenverplaatsingen als anderszins, in diver se richtingen. Dit samenvallen is een logisch gevolg van de mobilisatie, waar door de hospitalen van verplegingskrachten worden beroofd en de zieken dus noodgedrongen zoo spoedig mogelijk moeten worden verwijderd. Vóór dat dit heeft plaats gehad, zullen de geneeskun dige formatiën niet op volle oorlogssterkte kunnen worden gebracht. Ten deele kan hieraan tegemoet worden gekomen door bijvoor beeld te bepalen, dat, zoolang de ontruiming der ziekeninrichtingen geen voldongen feit is geworden, de geneeskundige sectiën aan vankelijk slechts op halve, de grootere formatiën op een derde van hare sterkten zullen worden geformeerd, het overblijvende perso neel dan benuttend tot het inrichten van de wagons, uitsluitend bestemd tot liggend vervoer der meer ernstige zieken, het trans- sport naar en het geleiden op den spoorweg. Dat een en ander tijd zal kosten, behoeft wel niet nader te worden aangetoond, te meer, waar ook al het materieel voor het inrichten der spoorwagons nog van uit de magazijnen naar de stations emplacementen zal moeten worden overgebracht, voor welken arbeid vermoedelijk wel niet over transportmiddelen zal kunnen worden beschikt, gezien, dat nog nagenoeg alle paarden moeten 247

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 39