gebezigd voor de evacuatie der zieken, die zittend naar hunne nieuwe bestemming zullen worden overgebracht, en waartoe alleen die lijders zijn te rekenen, die zelfstandig in de gewone personenwagens kunnen plaats nemen, c.q. deze op de plaats van bestemming zelf standig kunnen verlaten. Voor geleide op den spoorweg zal bij voorkeur personeel zijn aan te wijzen, dat tot het mobilisatie-overcompleet behoort, waartoe als regel, hoofdzakelijk het verplegingspersoneel der hoogere rangen zal zijn te rekenen. Het aanvankelijk hiervoren voor de geneeskundige formatiën uit getrokken personeel is ruimschoots voldoende voor de werkzaam heden, welke aan deze formatiën kunnen worden opgedragen, als het in ontvangst nemen van het materieel, equipementstukken, wapens, patronen als anderszins, waarschijnlijk ook wel voor de makkers, die eerst later na afloop der bovenbeschreven werk zaamheden zullen worden ingedeeld. Terwijl aan de peripheric de beschreven arbeid werd verricht, heeft men in het centrum ook niet stil gezeten. Reeds heeft zich in den tijd van toenemende politieke spanning, dus nog vóór het afkondigen der eigenlijke mobilisatie, een hooggeplaatst officier van gezondheid, aan wien na mobilisatie den geheelen gewestelij- ken dienst op Java zal worden opgedragen, naar de bestemmings plaats der te concentreeren zieken gespoed en zich in verbinding gesteld met de autoriteiten, die voor het inrichten der verzamel- hospitalen de noodige voorbereidingen in vredestijd hebben ge troffen. Zoolang evenwel de mobilisatie nog geen feit is geworden, zal hij zich moeten bepalen tot het plegen van overleg en het treffen van de regeling der werkzaamheden, alsmede de meest oeconomische aanwending der weinige arbeidskrachten, welke hem bij mobilisatie aanvankelijk zullen oveblijven, om van het beschikbare materieel zoo snel en zooveel mogelijk profijt te kunnen trekken. Ik heb hier op het oog het ingebruikstellen van het materieel voor liggend ziekenvervoer per spoor, dat in niet onaanzienlijke hoe veelheid in het centrum van verdediging wordt opgelegd en, tijdig in gereedheid gebracht, het samentrekken der zieken in niet geringe mate zal kunnen helpen bespoedigen. De vraag is maar, en dit geldt ook voor de te ontruimen zieken- inrichtingen aan de kust, of bij voorbaat reeds een groot aantal 249

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 41