wagons voor het inrichten tot liggend vervoer beschikbaar kunnen worden gesteld, aangezien bij voorkeur voor dit doel bagagewa gens zijn te bezigen, welke bij het gewoon vervoer-dat, het be hoeft niet te worden betwijfeld, in tijden van spanning wel zal blijven door gaan-zeer moeilijk aan den dienst zullen kunnen worden onttrokken. Niettemin is daaromtrent misschien wel tot een schikking te komen en zou dit tot groote vereenvoudiging kunnen leiden van het werk, dat in eerste instantie door den geneeskundigen dienst bij het afkondigen der mobilisatie zal moeten worden verricht. Kon dan tevens de beschikking worden verkregen over de am bulancewagens van de staatsspoorwegen, dan zou bij eene rationeele opstelling, de ontruiming der ziekeninrichtingen reeds in de eerste dagen van de mobilisatie een voldongen feit kunnen worden. En daar zal het toch heen moeten om het formeeren der genees kundige formatiën reeds van den beginne af aan volledig tot stand te kunnen brengen. In dit verband zal er tevens voor zijn te zorgen, dat er in de opnamehospitalen voldoende plaats wordt gemaakt en alles voor de ontvangst van de te concentreeren zieken wordt voorbereid, beter nog gereed gemaakt. Hoeveel lijders nu kan de mobilisatie der militaire zieken op Java doen verwachten. Een op dit punt ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat voor eerste ontvangst zal kunnen worden volstaan met de bestaande in richting, zij het dan ook tot zijn maximum verplegingscapaciteit uitgebreid. Alleen zal de verzorging van dit groote aantal zieken in de eerste dagen op groote bezwaren stuiten, welke, naar het voor komt, niet zullen zijn te ondervangen, tenzij de Nederlandsch-Indische afdeeling van het Roode Kruis in staat is den militair geneeskun digen dienst bij te springen met verplegend personeel, ter vervan ging van het militair personeel, dat door de mobilisatie al dade lijk aan bedoelde inrichting zal moeten worden onttrokken, op een tijdstip, dat het elders overtollig geworden personeel nog niet zal zijn aangekomen. Het personeel, dat de Roode-Kruis-afdeeling onmiddellijk en wel voor minstens eenige dagen, laten we zeggen voor een week, ter beschikking zou moeten kunnen stellen, is niet zoo heel weinig en komt overeen met het personeel in normale omstandigheden voor een hospitaal eerste klasse uitgetrokken. 250

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 42