Maar nog verder moeten zijn zorgen zich uitstrekken. De afstand van Oost-Java tot de plaats van concentratie der zie ken is van dien aard, dat het, ook al in verband met de snelheid, waarmede met zieken c.p. gewonden mag worden gereden en welke niet veel meer dan'30-35 K M. per uur zal mogen bedragen, noodzakelijkerwijze onderweg zal moeten worden overnacht, waar toe Soerakarta en Djokjakarta zich het beste leenen. Al zijn deze plaatsen wel niet precies op de helft van den weg gelegen, waar door het op den tweeden dag af te leggen traject aanmerkelijk grooter is, zoo zal hierin toch moeten worden berust, omdat er op het laatste gedeelte geen ziekeninrichtingen meer worden aan getroffen, waarin den doortrekkenden in zulk een groot aantal een onderdak kan worden verleend. Aan dit overnachten der geëvacueerden zit meer vast, dan men oppervlakkig zoo zou denken. Zoo is bijvoorbeeld het hospitaal van Djokjakarta niet vlak bij het station gelegen, zoodat vermoe delijk alleen de zittend te vervoeren zieken daar huisvesting zullen kunnen vinden. Wat de liggend te vervoeren lijders aangaat, zal moeten worden gekozen dezen te laten, waar ze zijn, dan wel ze in station c. q. in loodsen of in hotels in de nabijheid daarvan onder dak te brengen. In elk geval zal er voor ligging, lafenis, verzor ging, kortom voor verpleging in den ruimsten zin opgevat, moeten worden gezorgd en hier is het alweer, doch thans tot de plaatse lijke afdeelingen van het Indische Roode Kruis, dat de Chef van den vereenigden gewestelijken dienst eene bede om steun en hulp richt Is ook hiervoor voldoende gezorgd, dan zal hij zich het hoofd hebben te breken met het onderdak brengen van het personeel, hem voor de indeeling van de concentratie-hospitalen ter beschik king gesteld, bestaande uit overcompleet uit de andere militaire 1) Nader werd nog vernomen, dat het militair hospitaal ongeveer vijf minuten gaans van het eindpunt van de tramlijn Willem I- Djokjakarta is gelegen en daarmede met een zeer goeden rijweg is verbonden, terzijde waarvan groote loodsen van N.I.S. in aanbouw zijn, welke eveneens voor onderdak van zieken en gewonden in aanmerking zouden kunnen worden gebracht. Indien nu de zieken- en gewondentreinen, afkomstig van Oost-Java, daar heen c.q. daar dichtbij zouden kunnen worden gebracht, zou de oplossing van het overnachtingsvraagstuk daardoor uitermate vergemakkelijkt worden, terwijl in het tegenovergestelde geval de geschetste situtie alle practische waarde zou missen. 252

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 44