afdeelingen op Java, doch waartoe ook zijn te rekenen, de weder in dienst gestelden, 't zij reservisten, gepensionneerden dan wel tot andere categoriën behoorenden, die den geneeskundigen dienst ko men versterken. Hiermede kan de taak van den militair geneeskundigen dienst gedurende de eerste phase der mobilisatie als voldoende verlicht worden beschouwd en zullen thans de verrichtingen tijdens de concentratie ter sprake worden gebracht. Hebben we hiervoren kennis gemaakt met de moeilijkheden, waarmede de Geneeskundige Dienst bij het afkondigen der mobili satie plotseling zal hebben te kampen, deze verzinken in het niet vergeleken bij de reuzentaak, waartegenover dit dienstvak zich weldra zal zien gesteld, zoodra het er op los gaat en den vreem den indringer aan het verstand zal worden gebracht, dat niet straf feloos de voet kan worden gezet in een Indië, dat Nederlandsch wil blijven tot eiken prijs. Het leger, dat hij tegenover zich moet vinden geplaatst, dient am bulant te zijn als geen ander, slagvaardig als het beste. Dit laatste te helpen onderhouden ligt voor een groot gedeelte in de macht van den Geneeskundigen Dienst. Door het treffen van maatregelen, vooral op hygiënisch gebied, zal moeten worden voorkomen, dat de gevechtskracht wordt ver speeld. Maar deze zullen niet alleen moeten worden uitgevaardigd, het voorgeschrevene zal ook dienen te worden nagekomen. De soldaat moet hierbij niet denken aan plagerij en ook niet door spotterij trachten in discrediet te brengen, wat hem vreemd lijkt, maar hij beschouwe de kleine lasten, die hem worden opgelegd, als onmisbaar zoowel voor zijn welzijn als voor dat zijner kameraden. De voorbeelden zijn er in de koloniale oorlogen van andere landen, dat een legeraanvoerder zijn troep vrij wist te houden van typhus en dysenterie, welke ziekten als regel bij de in diezelfde streek ageerende troepen vrij spel hadden, alleen door zijn man schappen te dwingen het voorbeeld van de poes na te volgen, namelijk hen te noodzaken de gedeponeerde feacaliën onmiddellijk met een laag aarde te bedekken. Kom daar echter bij ons niet mee aan! Voor zulke dingen is Jan Fuselier nog niet rijp. Stel je voor! Hij zal zich bekommeren om zijn kameraden, die na hem het bivak moeten betrekken, of om de bevolking, die ziek zou kunnen worden door het water uit de door zijn zorgeloosheid be smette putten. 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 45