Beter daarom steeds een zeker aantal manschappen voor het uitvoeren en controleeren van de voorgeschreven hygiënische maat regelen aan den troep te onttrekken en dusdoende velen voor ziek worden te behoeden, al zou daardoor de gevechtskracht zelfs eenigzins komen te lijden, ofschoon dit niet eens zoo'n vaart zal behoeven te loopen, daar voor het werk zelf ploegen dwangarbei ders zouden zijn te benutten; dus alleen maar voor gewapend toezicht zal moeten worden gezorgd Bij het opmaken der rekening zal dit schijnbaar verlies op een reusachtige winst uit draaien. Men verlieze toch nimmer uit het oog, dat het keeren van een eenmaal uitgebroken ziekte altijd veel meer moeite en opoffe ring kost, dan het voorkomen ervan. Maar iemand er toe te krijgen zijn regenjas aan te trekken en zijn paraplu op te steken, als er nog nauwelijks een wolkje aan de lucht zit, schijnt wel wat veel van het gezond verstand gevergd. Toch kan zoo'n schijnbaar onbeteekenend wolkje onder sommige omstandigheden soms plotseling aanzwellen tot een bui, welke in minder dan geen tijd ons nat maakt tot op de huid. Op dezelfde onverwachte wijze kan een op het oog onschuldig ziektegeval plotseling een kwaadaardige epidemie verwekken, welke voor de slagvaardigheid van den troep ten eenenmale noodlottig zou kunnen worden. Welnu, dit epidemie-gevaar sluimert slechts in de tropen en be dreigt een aldaar ageerende leger ten allen tijde. Eenmaal ontke tend is er misschien geen stuiten meer aan, en dan wee den zorge- loozen en onverschilligen. Daarom de prophylaxis, in welken vorm ook voorgeschreven, met berusting aanvaard! In de eerste plaats dient derhalve de vaccinatie tegen typhus en cholera reeds vóór de mobilisatie op ruime schaal toegepast, met ijver en volharding te worden voortgezet, nadat de troepen de garnizoenen hebben verlaten, en waaraan alle nakomers in elk geval nog zullen zijn te onderwerpen. Bovendien zal, afhankelijk van de streek, waarin wordt verbleven, moeten worden overgegaan tot het toedienen van kinine tot voorkoming van malaria. Dit laatste is bij ons leger reeds zoo ingeburgerd, dat het overbodig lijkt dezen maatregel hier nogmaals in herinnering te brengen, maar het is juist gedaan met de bedoeling erop te wijzen, dat dit 1) Reeds bij alle vredesoefeningen dwinge men, desnoods onder toepassing van strenge straffen de manschappen tot de uitvoering van deze volstrekt noodzakelijke hygiënische maatregelen. Red. 254

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 46