niet uit sleur, doch alleen bij gebleken noodzakelijkheid behoort te geschieden. De gezondheidscommissie, die - doordat in eigen land wordt ge ageerd - zich te voren op de hoogte heeft kunnen stellen van den gezondsheidstoestand, zal hierin van advies hebben te dienen. Ook betreffende de noodzakelijkheid van het verstrekken van buikbanden en wollen dekens zal zij moeten worden gehoord. Voorts zal met den beschikbaren tijd moeten worden gewoekerd om het personeel, dat overwegend met theoretische kennis is toe gerust, vooveel mogelijk direct practisch te oefenen, te trainen en te bekwamen voor de wachtende taak, waartoe voor de ziekenopzich- ters ook oefening in het kaartlezen en het maken van zeer een voudige terreinschetsen moet worden gerekend, om eventueel in staat te zijn ten naastenbij op de kaart te kunnen aangeven, waar con- centratieposten zullen worden gevormd en in het terrein de plaatsen te kunnen terugvinden, waar gewonden moeten worden heengebracht of afgehaald. Wat den dagelijkschen dienst op marsch, in bivak of kantonnement betreft, zullen alleen de behandeling, verpleging en evacuatie der militairen, die ondanks het streng opvolgen der voorgeschreven prophylactische maatregelen, dagelijks nog in niet onbelangrijk aantal, door ziekte aan den troep zullen ontvallen, in het kort worden be sproken. De geneeskundige sectiën en kleinere formatiën zullen zich in de toekomst alleen hebben te bemoeien met het verschaffen van eerste hulp en het houden van de ziekenrapporten. De verpleging zal als regel uitsluitend door de verbandsectiën geschieden, aan wier per soneel ook zal worden opgedragen de zieken afkomstig van de ziekenrapporten te verzamelen, terwijl de eigenlijke evacuatie even eens tot de taak van deze grootere formatiën moet worden gerekend. Het dagelijks te verwachten aantal zieken zal ongeveer 9 pro mille bedragen, waarvan 3 voor bivakdienst zal kunnen worden aange wezen, een ander derde gedeelte bij de verbandsectiën zal moeten worden verpleegd en de rest voor evacuatie in aanmerking zal moeten worden gebracht. Waar wordt aangenomen, dat de helft hiervan gemiddeld ongeveer een halve maand en de wederhelft ge middeld 30 dagen voor herstel zal noodig hebben, dient voor een legersterkte van 10000 man, nadat deze een maand zal zijn gemobi liseerd, te worden gerekend op een verplegingsruimte van ruim 600 man, welk getal voor den verderen duur van de campagne, wordt gerekend constant te blijven. 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 47