Ver buiten het gewoel van het gemobiliseerde leger in een rustige omgeving zal verpleging moeten worden verschaft. En zoo zijn we weer gedwongen de blikken te richten naar den Chef van den veree- nigden gewestelijken dienst op java, dien we de door de snel opeen volgende gebeurtenissen van de eerste dagen der mobilisatie uit het oog hebben verlorenen op wiens schouders deze verplichting rust. Met de geconcentreerde zieken komt ook het overtallige personeel mede, voornamelijk bestaande uit kader en burger-verplegers, alsmede enkele vrouwelijke verpleegkrachten. Ondertusschen zijn ook de gepensionneerden en andere in activi teit herstelden op het tooneel verschenen, waardoor geleidelijk de vrijwillige verpleging kan worden vrij gemaakt en ten slotte, na den dienst in het eerste verzamelhospitaal in goede banen te hebben geleid, worden overgegaan tot uitbreiding van de overige benoodigde verplegingsruimte, alsmede tot het in orde brengen van de inrich tingen, welke onze gewonden zullen hebben op te nemen. In de eerste plaats zullen hiervoor in aanmerking zijn te brengen de tengevolge van de mobilisatie vrij gekomen gebouwen-complexen, gelegen in het concentratiegebied der zieken, voor zoover deze niet voor de achtergebleven gezinnen worden gereserveerd, wat tevens het enorme voordeel biedt, dat de achtergelaten kazerneering kan worden benut, waardoor we zelfs bij plotselingen overval niet met de handen in het haar behoeven te zitten. Slechts voor een deel zal het hospitaalmeubilair van elders moeten worden aangevoerd. Het ligt evenwel voor de hand, dat, zoo voldoende tijd wordt gela ten, wat als regel wel kan worden aangenomen, inderdaad alles uit de ontruimde ziekeninrichtingen geleidelijk zal worden aangetrokken, waardoor voor verpleging van zeer zwaar gewonden uiteraard min der gewenscht kazerneeringsmaterieel tot een zekere grens door hospitaalmaterieel zal moeten worden vervangen. Het spreekt van zelf, dat hieraan pas zal kunnen worden gedacht, als al het personeel is aangekomen en geïnstalleerd, kortom nadat het bedrijf der inrichtingen verzekerd mag worden genoemd, waar toe een wissel, zeker geen kleine, zal moeten worden getrokken op de Intendance en de Militaire Administratie, waarbij vooralsnog voeding en wasch geheel buiten beschouwing blijven. Doch ook de Geneeskundige Dienst is nog lang niet klaar, daar behalve voor onderdak en verpleging ook nog dient te worden ge zorgd voor behandeling der zieken en gewonden, waartoe, om te 256

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 48