kunnen voorzien in de behoefte aan verband en medicijnen, de oprichting van apotheken met groote capaciteit een eerste vereischte is, terwijl aan den anderen kant de inrichting van operatie- en ver- bandzalen de volle aandacht vragen. Zal de inventaris voor de eerste uiteraard in vredestijd moeten worden gereed gehouden, wat wel zonder veel moeite zal zijn klaar te spelen, geheel anders staan we tegenover de oplossing van het laatste vraagstuk. Het gaat immers niet aan, de daarvoor benoo- digde kostbare voorwerpen, wie weet voor hoelang, renteloos in de magazijnen op te stapelen, waar we de zekerheid hebben, dat de ze elders, in ruime mate zelfs, beschikbaar komen. Alleen er zul len voor een spoedige overbrenging reeds vroegtijdig de noodige maatregelen moeten getroffen worden. Dat de inventarissen der apotheken moeten worden gereed ge houden, spreekt reeds hierom van zelf, omdat al zal het bedrijf kunnen worden ingekrompen, toch in alle gemobiliseerde garni zoenen de apotheken in werking zullen moeten blijven, zoodat van van de vooraden aldaar nagenoeg niets zal kunnen worden gemist. Nemen we aan, dat door hard werken ten slotte is bereikt, dat boven de aanwezige zieken, een paar duizend gewonden oogen- blikkelijk kunnen worden opgenomen, dan dient ook de aanvoer daarvan tot in bijzonderheden nader te worden uitgewerkt. Dit is te meer noodig, wil, waar het af te leggen traject door verschillende autoriteiten wordt beheerscht, dit allergewichtigste onderdeel van de taak van den Militair Geneeskundigen Dienst geen mislukking worden. Immers aan het eene uiteinde, in het centralisatiepunt, zit de zor gende Chefarts van den vereenigden gewestelijken dienst, wiens be moeienis van af dat punt gaat tot en met het spoorweg-eindstation (etappehoofdpost), terwijl de Chefarts van het Veldleger op de ope ratiebasis de draden in handen houdt. Heeft de laatste met alle hem ten dienste staande middelen te zorgen, dat de gewonden, nadat ze van het gevechtsterrein zijn afge haald en op de verbandplaats voor transport achterwaarts geschikt zijn gemaakt, worden afgevoerd naar het punt, waar zij aan eerst genoemde autoriteit kunnen worden overgedragen (etappehoofdpost), de eerste zal in de gevallen, waar de Geneeskundige Dienst van het leger te velde daartoe niet over genoeg krachten beschikt, hem daarbij met personeel en materieel moeten bijspringen. Dit laatste vereischt eenige nadere toelichting. 257

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 49