De afvoer van de gewonden vormt slechts de slotscène van het bedrijf. Hoofdzaak is, dat de gewonden van het slagveld worden opgehaald, naar de verbandplaatsen worden gebracht en daar tot verder transport worden gereed gemaakt. Hierop volgt hun evacuatie naar de etappehoofdpost (spoorweg eindstation). Zoolang nu op het traject van de operatiebasis tot dit punt geen etappepost behoeft te worden ingeschoven, mag op grond van de getroffen maatregelen worden aangenomen, dat de Geneeskundige Dienst bij het leger te velde, in zich zelf de krachten herbergt om het gewondentransport te beheerschen. Zoodra evenwel een etappepost zal moeten worden ingericht, zal als regel een beroep moeten worden gedaan op den gewestelijken dienst en zullen krachten uit den rug van het leger te hulp moeten worden gezonden. Zoolang echter geen treffen heeft plaats gehad, zal voor den ge wonen evacuatiedienst met zeer weinig personeel kunnen worden volstaan. Een officier van gezondheid met enkele ziekenverplegers en een paar ziekendragers mogen daarvoor voldoende worden ge acht. Geheel anders wordt dit, wanneer massa-evacuatie (na een veldslag) kan worden verwacht. In dergelijke gevallen toch dient op een onderdak en verpleging - zij het dan ook slechts voor één nacht-te worden gerekend, terwijl bovendien voor velen geneeskun dige verzorging een dringende behoefte zal zijn. Hierin zal de Geneeskundige Dienst bij een strijdend leger (zonder zich zelf de handen te veel te binden) niet kunnen voorzien, tenzij defor matie zoodanig is, dat ten allen tijde bedoelde krachten beschik baar kunnen worden gehouden. Hierdoor zou, waar deze massa evacuatie slechts facultatief zal geschieden, vrij veel personeel voor het grootste gedeelte van den tijd nutteloos worden gebonden, ter wijl het bij de voorbereidingen in het centrale punt misschien ui terst gewichtige diensten zou kunnen bewijzen. Daarom dient het eerst tegen den tijd, dat een treffen op handen is, naar de etappe posten) te worden gezonden, om met het laatste gewondentrans port huistoe te keeren, tenminste, wanneer niet al dadelijk meerdere ontmoetingen op groote schaal zijn te wachten. Dit alles neemt echter niet weg, dat het personeel op een gegeven oogenblijk beschikbaar moet zijn, zoodat dit voor het beoogde doel tijdig moet worden georganiseerd, wat uiteraard tot het werk van den gewestelijken dienstchef moet worden gerekend. Afhankelijk nu van de omstandigheid, dat het transport niet per 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 50