auto, doch per rijtuig of draagbaar plaats heeft, zal ook nog moeten worden gezorgd voor geleide c.q. voor het beschikbaar stellen van de noodige draagkrachten, die gemakkelijker in den rug van het leger dan vlak bij de operatiebasis zullen aangeworven kunnen worden. Bedoeld personeel, op de etappelijn dienst doende, staat zoolang onder de bevelen van den Chefarts van het veldleger. Voor de niet-geneeskundige verpleging op de etappeposten zal overleg moeten worden gepleegd met de Intendance, terwijl ook voor koks en keukenpersoneel zal moeten worden gezorgd. Kunnen voor den afvoer de ziekenauto's worden gebezigd, dan zal de evacuatie tot de etappe-eindpost niet op moeilijkheden stui ten. De vraag doet zich echter voor, wat zal moeten geschieden, wanneer dat niet het geval zal zijn. Het eenige, dat afdoende kan helpen, is te zorgen, dat in de buurt van het terrein van actie alle krachtige mannen worden geconsigneerd om op het eerste teeken gereed te zijn om als dragers te kunnen invallen, waartoe geïmpro viseerde draagmiddelen door hen zelf zullen zijn mee te brengen, anders gezegd, de civiele mobilisatie zal, zij het in beperkte mate, van meet af aan in studie moeten worden genomen, waarbij de voe ding dezer plotseling op te commandeeren draagkrachten de volle aandacht der autoriteiten vereischt. Tijdig overleg met het Burgerlijk Bestuur zal van ver vooruitzien- den blik getuigenis afleggen. Dat hierover niet te licht mag worden heen gestapt, leert de vol gende berekening. Waar voorgeschreven is, dat bij vervoer per draagbaar op elke twee dragers op één reserve drager moet worden gerekend, vereischt elk honderdtal zittend of liggend te vervoeren gewonden 300 dragers. Wordt door een troepenmacht van 10.CC0 man slag geleverd, dan zal bij een verlies van 15 ten honderd, rond 600 man zittend of liggend moeten worden vervoerd, zoodat daarvoor reeds 18C0 dragers zullen moeten worden aangeworven. En dit getal zal alleen nog maar op korte afstanden voldoende mogen worden geacht Het vervoer van een gewonde over een afstand van ongeveer dertig Kilometer zal meerdere draagkrachten vorderen dan hiervoren werd aangewezen. Aangezien het slechts in de bedoeling ligt een algemeen overzicht van het werk te geven, behoeft niet verder in bijzonderheden te worden afgedaald. Alleen dient nog te worden overwogen, op welke wijze het ver voer achterwaarts van de etappe-posten dient te worden geregeld. 259 1. M. T. 1917 18.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 51