Het verzamelen der 2C0 gesneuvelden kan door 52 dragers met 26 draagbaren, in een rayon van 200 Meter straal in twee uur ge schieden. Reeds werd door middel van het orgaan van de Indische Krijgs kundige Vereeniging, No: 44, het laatste gedeelte van den afvoer der gewonden tamelijk uitvoerig, in beschouwing genomen, zoodat, aan gezien de toestand zich sedert niet heeft gewijzigd, hiernaar verwezen wordt. Daarom zij slechts in het kort geresumeerd, dat men op het spoorwegeindstation, zij het misschien op uitgebreider schaal, zal zien afspelen, wat voor de etappeposten werd beschreven, namelijk het laven, verzorgen, verplegen en onder dak brengen van een min of meer groot gedeelte der aangevoerde gewonden. Bovendien heerscht hier de drukte van het inladen in de spoor wagens, waarvoor verschillende inlaadplaatsen voor zittend en lig gend vervoer gewenscht, doch niet noodzakelijk zijn. Boven het personeel, bestemd voor de verpleging, dient hier dus nog een staf van helpers aanwezig te zijn, die voor het inladen hebben te zorgen, terwijl ook voor geleide in den trein personeel zal moeten worden uitgetrokken. Van af de aankomst op het spoorwegeindstation tot hun op name in de ziekeninrichtingen komen de gewonden onder de hoede van den Chefarts van den vereenigden gewestelijken dienst, die aan de nog leege hospitalen voldoende krachten en desnoods ma terieel kan onttrekken, om op het eindpunt van zijn bemoeiingen te zorgen voor een geriefelijk onderkomen ten behoeve van de ge wonden, die verplicht zijn op het spoorwegeindpunt te overnachten. In hoeverre de mobilisatie van de vrijwillige ziekenverpleging opnieuw noodig of gewenscht zal blijken, hangt geheel af van de toevallig beschikbare krachten en den steun door den Burgerlijk- Geneeskundigen Dienst te verleenen. Volledigheidshalve dient alsnog gewag te worden gemaakt van den Pharmaceutischen Dienst, welke de taak ten deel valt te voor zien in de behoefte aan medicijnen en verbandmiddelen. Naast den verstrekkingsdienst in substantie, waarmede het Al gemeen Magazijn van Geneesmiddelen aan de plaatselijke apothe ken op Java zal moeten doorgaan, behoort een nieuwe tak van dienst door deze in het leven te worden geroepen, wil de aanvul ling bij de troepen bij eenigzins grooter verbruik niet spaak loopen. Aanmaak aldaar is in den regel niet doenlijk. Wat daar ont- 261

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 53