Het gevecht. In het wetenschappelijk jaarbericht 1915 van de Indische krijgs kundige vereeniging behandelt de toenmalige kapitein bij de Mitrailleurs J. Peters het tactische gebruik van de veldmitrailleurs in Japan aan de hand van een artikel uit de „Militaire Spectator," ter wijl ook Fleck ons inlicht, omtrent het gebruik der mitrailleurs in het Japansche leger. Ik acht het dus overbodig om daarop nogmaals terug te komen en wil daarom alleen vermelden, zooveel mogelijk in één afgerond geheel, welke tadk in het Japansche voorschrift den commandant van de in haar geheel optredende mitrailleurcompagnie is opgelegd. Vóór het innemen der stelling. Aan ordonnansen heeft de C. Ct. beschikking over den sergeant majoor en de beide hoornblazers. Zoolang de compagnie in reserve gehouden wordt, stelt de C. Ct, zich op de hoogte van de voornemens van zijnonmiddellijken comman dant, wijdt zijn aandacht aan het verloop van het gevecht, verkent vermoedelijk door hem in te nemen stellingen en de naderingswegen daarheen en houdt zich gereed om elk gewild oogenblik in het gevecht in te grijpen. Behalve met den commandant, onder wien hij gesteld is,!houdt de C.Ct. verbinding met den commandant der naastbijzijnde troependeelen. De beteekenis van dezen zin is mij niet recht duidelijk, tenzij deze bepaling geldt voor den C. Ct, welke zijne compagnie reeds in stelling heeft gebracht, en dan zal dat verbinding houden zich wel bepalen tot het voeling houden met diens troep bij e^. door den C. Ct. te geven bevelen. Het kiezen en innemen der stelling. Hiervoor gelden de algemeen erkende beginselen. Nadruk wordt gelegd op het voordeel van flankstellingen en tevens op het feit, dat in „werkelijkheid" het beeld, dat het gevecht vertoont, niet dermate snel wisselt, als wij dit gewoon zijn te zien bij het nagebootste? gevecht gedurende eene manoeuvre. M. a. w. het is beter eenigen tijd meer te besteden voor het kiezen der stelling, dan het overhaast innemen van eene minder voordeelige stelling. Dit lijkt mij zeer juist gezien. 272

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 66