Zoodra de compagnie, afgeladen, haar stelling nadert, hetzij onder commando van den C. O. hetzij onder dat van den oudsten S.C'., geeft de C. C'. de „plaats" der stukken aan de S. O. en ,,S'. Cn op. Dit lijkt mij eene onnoodige uitbreiding van de taak van den C. C'. en berust op een te ver doorgedreven streven om de leiding in ééne hand te houden Het beginsel om de geheele compagnie in te zetten behoeft er dunkt mij niet toe te leiden, dat de C. O. de opstellingsplaats van „elk" stuk gaat bepalen Dit kan, na duidelijke opgave van de door de compagnie uit te voeren opdracht, best aan de S. Cn. worden overgelaten. (Punt 89 Jap. reglement spreekt het bepaalde in punt 70 ook eenigszins tegen). Ons reglement is in dit opzicht duidelijk, waar het bepaalt, dat aan iedere sectie een „terreingedeelte" wordt aangewezen, van waar uit zij in samenwerking met de overige sectiën haar opdracht het best vervullen kan. Juist is het, dat bij het in „haar geheel" inzetten van de compag nie de C. C'. voor alle sectiën doel, mikpunt en afstand aangeeft en de bepaling geschapen is, dat slechts bij uitzondering een S. O. het vuur zijner sectie op een ander doel overbrengt en hij hiervan den C. C'. onmiddellijk kennis heeft te geven. Punt 35 van ons reglement zegt, dat bij den C. C'. de tactische vuurleiding, bij de S.C". de technische vuurleiding berust. (Vergelijk hiermede de taak der inf. C. O. opgelegd: 1°. het aangeven van het tijdstip van vuuropening en 2°. het op sterkte houden der vuurlinie, terwijl bij de S. C". de „rechtstreeksche" leiding van het vuur berust.) „Is" de compagnie reeds in vuurgevecht en aan iedere sectie een bepaalde taak gesteld, dan moet de C. Cl. erop kunnen vertrouwen, dat de S.C". - die toch ook tactisch onderlegd zijn-ook uit zich zelf, na waardeering van de reeds verrichte taak, de oogenblikken, waarin zich een mooi, voor mitrailleurvuur loonend doel voor doet, niet ongebruikt voorbij laten gaan. Hadden die S.C". „steeds" te wachten op den last van den C. Ct., dan zou die last zeker vaak te laat komen. (Zie 2e alinea punt 89 Jap. Reglement) Bestaat dus al eenige vrijheid in dit opzicht, de C.C' moet de algemeene vuurleidig behouden en met beslistheid ingrijpen, wanneer dit noodig is. Gedurende het in stelling staan, zorgt de C. C' voor de verbinding tusschen stelling en gevechtstrein, voor die, tusschen hem en den commandant, onder wiens bevelen hij staat, en den C' der naastbij- zijnde troepen. 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 67