Mr. J. Meihuizen. was, reclameert om een laatste kansje te wagen, dat hij zich aan een stroohalm vastgrijpt. Men kan zoo iets toch niet oneerbiedig, laat staan verregaande oneerbiedigheid noemen. flDondunilormen. Het ligt in de bedoeling van het Legerbestuur voor den officier der landmacht een avonduniform in te voeren, bestaande uit eei*> korte blauw laken jas met revers, een wit of blauw laken laag uitgesneden vest, met front, hoog boord met een dasje, een hoog om het lichaam sluitend blauw laken pantalon; dus min of meer als bij de zeemacht bestaat. Eigenaardig doet dit bericht aan en wel om verschillende rede nen. In de eerste plaats had ik niet verwacht, dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden, waarin nog zoo ontzaggelijk veel tot verster king van onze weermacht vereischt wordt er nagelaten blijft dit laatste is althans de indruk van het groote publiek gelegenheid zouden geven tot het ontwerpen van eene uniform, welke met de weerbaarheid volstrekt niets te maken heeft en louter weelde is. In de tweede plaats komt mij de voorgestelde kleeding voor in strijd te zijn met alle tradities, welke op de uniform der landmacht in vloed behooren te hebben. Wellicht vinden sommigen hierin aan leiding mij voor ouderwetsch uit te maken, maar dan meen ik het recht te hebben hen niet genoeg modern te noemen: waarom dan niet een stap verder gegaan en voorgesteld bekend te stellen, dat er prijs op gesteld wordt, dat officieren bij officieele of semi-offi- cieele gelegenheden verschijnen in rok of smoking? Desnoods zou men een klein wapendistinctief in het knoopsgat der revers kunnen aanbrengen Ook moet het mij van het hart, dat ik nog nimmer, door welk Officier ook, het verlangen naar een dergelijk uniform heb hooren verkondigen. Wij hebben nu toch uniformen genoeg: witte, grijsgroen en zwarte. Ook praktisch lijkt mij die uniform nu juist niet de meest geschikte Onze zwarte uniform, die zeer net is en waarvan de sierlijkheid bij gelegenheden door toevoeging der fouragères kan worden verhoogd, heeft een stijve kraag, die in dit klimaat wel warm is, maar als men dan toch op decorum gesteld is, zich ten allen tijde goed houdt, terwijl wij bij het voorgesteld hooge witte boord en het witte front ons geen illusies maken, hoe die er op een receptie of na den eersten dans wel uit zullen zien. Dan ligt dat alles in katzwijm. Nu zal men zeggen: die uniform is nog niet ingevoerd en er wordt een referendum gehouden; maar dat bewijst niet veel. Ook 278

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 72