over de te onzaliger ure afgeschafte, oude witte uniform is gestemd en hoewel 84% der officieren vóór de handhaving daarvan stemden, heeft het toch niets geholpen, behoudens eenige kleine wijzigingen in het nieuwe „toetoep"-jasje. En dan de invoering van een nieuwe uniform, die minstens met de overhemden, vest, enz. een 150 gulden zal kosten, in deze dure en onrustige tijden, met de kans zelfs dat de kleermakers ze niet kunnen maken wegens gebrek aan laken. Zeker, het dragen wordt facultatief gesteld, maar ieder weet, hoe dat gaat; als de beter betaalden er in verschijnen, zullen de minder goed bezoldigden niet achter willen blijven Nog een eigenaardigheid is, dat men het erbij behoorend hoofddeksel heeft vergeten. Men zal toch heengaande of huiswaarts keerende over straat moeten gaan en dan zal onze kepi bij zulk een pak toch zeker ceen zeer belachelijke indruk maken. Mars. 1) De redactie zal, evenals aan Mars, andere tegenstanders van de voorgestelde avonduniform gaarne gelegenheid geven in dit tijdschrift hunne meening daaromtrent uiteen te zetten Zij kan echter niet nalaten het volgende op te merken. Verscheidene collega's, vooral onder de jongeren, zijn het niet met MARS eenszij verkiezen een open jas boven de gesloten attilla met haar hooge stijve kraag. De nadeelen, welke Mars van de voorgestelde avonduniform verwacht, schijnen ietwat overdrevenzij doen zich ten minste bij burgers, die in rok en smoking een met die avonduniform overeenkomend kostuum bezitten, niet voor. Het is waar, dat het ontwerp niet overeenkomt met de voor de landmacht traditioneele uniform, doch zulks heeft het Britsche leger, dat, welicht als geen ander, streng vasthoudt aan tradities, niet weerhouden eene avond- kleeding van denzelden vorm als de thans voor ons voorgestelde voor zijne officieren in te voeren. Ten slotte het al of niet aanschaffen, indien het tot invoering komt. De voorgestelde kleeding is facultatief gesteld, d. w. z. het zal niet mogen voorkomen, dat eenige chef ook maar een geringen druk uitoefent op zijne officieren om ze tegen hun zin aan te schaffen. Maar nu gaat het niet aan, om van de invoering van een kleedingstuk af te zien, alleen omdat sommigen, zonder eenige noodzaak, doch uitsluitend uit valsche schaamte, eene uitgave zouden doen, welke boven hunne midde- 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 73