fa ii PI Onerzicht uan nederlandsche militaire Tijdschriften. Militaire Spectator No 12 (Dec. 1916). In deze aflevering wordt de strijd over de trekhonden voor infan- terie-mitrailleurs voortgezet; thans is weder de kapitein-paarden arts Dr. Bemelmans aan het woord en hoewel deze strijd voor ons van geen actueel belang is, moge toch worden vermeld, dat deze schrijver in zijn artikel „De ondeugdelijkheid van de honden-tractie voor Infanterie-mitrailleurs" tot een vernietigend oordeel komt over deze wijze van vervoer Hij acht nl. de honden hiervoor „overbodig, onbruikbaar, een nuttelooze, hinderlijke last, een afleiding van het eigenlijke werk.... een dure geur", (blz 718). Daarmede kunnen zijn tegenstanders het voorloopig doen! Waar Schr. verder wijst op het allerwege blijkend streven om het aantal mitrailleurs zoo hoog mogelijk op te voeren, haalt hij enkele interressante mededeelingen daarover aan (bldz 719), evenals over de combinatie machinegeweren en prikkeldraad (bldz 720). Zie over deze laatste onderwerpen ook het hieronder besproken artikel van kapitein Verberne Daarna volgt een zeer belangwekkend opstel van den lsten luite nant der Veld-artilierie Carstens, getiteld: „Een en ander betreffende het tactisch gebruik der Nederlandsche Veldartillerie en de door haar met de Infanterie te houden oefeningen." Waar Schr naar aanleiding van de zomeroefeningen en legermanoeuvres in hoofdzaak het tactisch gebruik bespreekt in bedekte Nederlandsche terreinen, levert hij beschouwingen en komt tot conclusiën, welke ook voor onze Indische verhoudingen in hooge mate belangrijk zijn. Wel opvallend is het, dat daar, waar Schr. meer in het algemeen spreekt over de in Nederland opgedane ervaringen met betrekking tot het tactisch gebruik der veldartillerie en de samenwerking tus- schen artillerie en infanterie, we bekende klanken hooren, zoodat we, ook aan de hand van de brochure van kapitein van der Poll over het tactisch gebruik onzer veldartillerie, telkenmale tot de con clusie komen „tout comme chez nous". Achtereenvolgens komen ter sprake het gebruik der artillerie in bedekte terreinen, de veelvuldig daarbij geboden stellingverandering van de batterijen, die aanvankelijk gedekt (dus meer achterwaarts) stonden, naar de stellingen voor korten afstand, waarbij, aan de 283

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 77