band van de in de „Tableaux d' honneur" van 1914 en 1915 voor komende orderscheidingen aan Fransche veldartilleristen verleend, wordt aangetoond, dat ook in den huidigen oorlog het tot opkor ten afstand van den vijand in stelling komen geenszins tot de uit zonderingsgevallen behoort. Schr bepleit dan ook een grondige oefenirg van den gevechts handeling, waarbij menigmaal de hulp van de infanterie niet ont beerd zal kunnen worden om de stukken naar voren te brengen. Verder vestigt Schr. de aandacht op enkele belangrijke grond beginselen betreffende het gebruik der veldartillerie in bedekte terreinen, waarbij de volgende punten uitvoerig in beschouwing worden genomen: /e Men zij niet te angstvallig en voorzichtig in het gebruik der artillerie (hierbij komt ter sprake het misbruik maken van strooi- vuur, omdat de batterijen op te grooten afstand van de tegenpartij in stelling worden gebracht en daardoor de waarneming onmogelijk was). 2e Men zij niet te angstvallig in de splitsing der beschikbare ar tillerie. De samenwerking tusschen infanterie en artillerie moet zoo innig mogelijk zijn. Onder dit laatste punt wijst Schr. erop, dat het daarvoor niet altijd noodig is oefeningen van infanterie en artillerie gezamenlijk te houden in groote verbanden, doch dat er talrijke gelegenheden bestaan om in samenwerking ook in kleine verbanden1 bat. of 1 comp. inf. met 1 batterij te beoefenen, waai bij dan een zestal on derwerpen van zulke oefeningen worden aangegeven. Moge het vorenstaande, hoewel het slechts een onvolledig beeld kan geven van den belangwekkenden inhoud, een aansporing zijn om van het opstel van den heer Carstens kennis te nemen! In „de bevelvoering der B. batterij" bepleit X meerdere zelf standigheid voor deze batterijen; voor ons voorloopig van geen belang, tenzij men bij eventueele invoering van militie bij onze Bereden Artillerie ook het systeem der dubbel (2X3 stukken)- batterijen mocht willen overnemen. „Meer, veel meer mitrailleurs" is de titel van het volgend artikel, waarin kapitein Verberne, de bekende voorvechter van de uitbreiding van het aantal mitrailleurs, naar aanleiding van een artikel van den Franschen kapitein Henri Carré in de „Revue des deux Mondes" over mitailleurs en prikkeldraad, nogmaals krachtig aandringt op uitbreiding van het aantal mitrailleurs in het Nederlandsche Leger. Schr. wenscht 4 mitrailleurs op drievoet bij elke compagnie infanterie, welke in nauw verband met de compagnie optreden en geheel door de manschappen vervoerd worden. De gep. off. v. gezondheid van Olst bespreekt „De weduwen-en weezenkas van de officieren der Landmacht" en roept het officiers korps op om langs wettigen weg een krachtige actie te voeren 284

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 78