beeld van het verschil in opvatting van krijgstucht bij verschillende legers, meer in het bijzonder van het verschil tusschen Belgische en Duitsche tucht of wat hij daarvoor aanziet. Hij laat ons aan de eene zijde soldaten zien, vervormd tot auto maten, handelend uitsluitend onder den invloed van vrees voor hunne meerderen, dier stem, sabel, revolver, vaak voortgedreven door een spervuur van eigen zijde, dat halt houden of keeren on mogelijk maakt, en aan de andere natuurlijk schrijverszijde -sol daten, die vrijwillig de krijgstucht aanvaarden, gedreven door liefde voor het vaderland, het leger, de chefs en daardoor tot elke held haftigheid in staat. Genoeg om te doen zien, dat de schrijver, die de mogelijkheid aanneemt van het handhaven van tucht, volgens wat hij noemt de Duitsche methode gedurende meerdere jaren en in een millioenen- leger onbevoegd is over het onderwerp te schrijven. Zijn artikel ontsiert een neutraal militair vakblad, dat nog niet tot taak heeft, om haat en minachting tegen een tegenstander aan te kweeken. Naar aanleiding van het bekende geval van de twee „deutsch- freundliche" Zwitsersche kolonels, wordt in „Trois cas de confusions politiques dans la conduite des armées" een kritiek geleverd op den invloed van politieke overwegingen op de besluiten van legerbevel- heDe6 schrijver behandelt het geval van generaal York, die na den veldtocht van 1812 eigenmachtig de neutraliteits-conventie van Tauroggen sloot om niet tegen de Russen, in wie hij de bevrijders van Pruisen van de Napoleontische overheersching zag, te behoeven ^Daarna" neemt de schrijver in beschouwing het eigenaardige geval van het 4de Grieksche legerkorps, dat aan de Duitschers werd uitge leverd. toen de Centralen de Grieksche noordgrens overschreden. De bedoeling van het artikel is aan te toonen, dat het leger slechts werktuig mag zijn der politiek, doch nimmer de leiding daarvan mag overnemen op straffe van verwarring en verdeeldheid in het volk en ontwrichting van het leger. Revue militaire suisse (November 191b). Onder den titel, Mésopotamie et Dardanelles" wordt een overzicht gegeven van twee Engelsche ondernemingen, die volgens den schrijver de kiem van mislukking in zich droegen, wegens onvol doende voorbereiding en gebrekkige kennis van de krachten van den tegenstander, een en ander het gevolg van een misplaatst ge voel van militaire meerderwaardigheid teg- nover de Turken. In deze aflevering geeft de schrijver een beknopt overzicht van de expeditie in tweestroomenland tot de overgave van generaal Townshend bij Kut-el-Amara De schrijver van „Impressions du front Austro-Hongrois" vervolgt zijn artikel en deelt ons in deze aflevering zijne indrukken mede van het Isonzo-front, waar hij den 4den Isonzo-slag (November 15) in de vuurlinie volgde. 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 81