In „A propos de discipline" neemt de schrijver stelling tegen den aanval, die in de October-aflevering onder denzelfden titel legen stramme exercitiën werd gericht en waarbij een geheel verkeerd beeld werd gegeven van dit militair opvoedingsmiddel. Het onderwerp is voldoende bekend, om te kunnen afzien van eene vermelding van de aangevoerde pro- en contra-argumenteri. United Service Magazine (October 1916). Deze aflevering bevat naast de oorlogsoverzichten slechts op stellen van krijgsgeschiedkundigen aard. Uit „Progress in aeronautics" willen wij aanstippen, dat Engeland in 1914 den oorlog begon met 80 vliegmachines en ongeveer 1300 officieren en minderen van den vliegdienst, waaronder ook de mé- caniciens zijn begrepen. Thans beschikt deze dienst over eenige duizenden machines, ter wijl de sterkte van het personeel met 5 cijfers wordt geschreven. Overigens bevat dit artikel een beschrijving van verschillende luchtscheepstypen en betoogt het de wenscheiijkheid om ten behoeve van de maritieme verkenning te beschikken over luchtschepen even als de Duitsche vloot, daar deze in hare Zepps ontegenzeggelijk een voorsprong op hare tegenpartij heeft. United Service Magazine (November 1916). Naast de oorlogsoverzichten, geeft deze aflevering een artikel over „The new United States shipbuilding programme", waarin de schrijver niet zonder eenige bezorgdheid vermeldt, dat in het Congres stemmen opgaan, die eene marine, „second to none" verlangen. In de jarenl917-19i9 zullen in Amerika op stapel worden gezet: 10 slagschepen, 6 slagkruisers, 10 verkenningskruisers, 67 onderzee booten, 50 jagers, enz. De opzet is Amerikaansch en de memorie van toelichting op de begrooting voor 1917 doet het niet zonder Amerikaansche reclame. „De laatste marinebegrooting van Engeland vóór den oorlog sloot met 250 millioen dollar, onze begrooting bereikt 3l5millioen dollar". De Amerikaansche Marine acht het noodig slagschepen te bouwen van 32.600 ton met een hoofdbewapening van 8 kanons van 40 c.M. Een slagschip zal 47 millioen gulden kosten, een slagkruiser 5; millioen gulden. Dit ter naricht aan meesters ter zee en hen, die het hopen te worden. Het artikel is zeer belangwekkend voor hen, die belangstellen in marinetechniek en geeft o.a. interessante beschouwingen over het vraagstuk, of opvoering van het kaliber van de zware batterij op weegt tegen vermindering van het aantal vuurmonden. Verder treffen wij artikelen aan over de verrichtingen van de Fransche vloot in den wereldoorlog; over „Belligerents en Neutrals", waarin meer politieke dan militaire beschouwingen worden gegeven 288

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 82