over de verhouding der neutralen, meer in het bijzonder de Vereenig- de Staten tegenover de Centrale Mogendheden; een historisch over zicht betreffende de uitwisseling van krijgsgevangenen benevens het vervolg van eene studie over Fransch-Engelsche betrekkingen. In „Progress in aeronautics" vinden wij vermeld, dat de Zepps gedurende den oorlog zoodanig zijn verbeterd, dat zij thans 1500 E. M. met eene snelheid van 60 E. M. per uur kunnen afleggen, bij gun- stigen wind zelfs met veel grooter snelheid, zoodat een transatlan tische reis spoedig binnen het bereikbare zal vallen. De grootste waarde der Zepps schuilt voorloopig in de maritieme opheldering, doch de kruisers zullen zij nooit kunnen vervangen, wijl zij niet voldoende gevechtskracht hebben, om een vijand te binden tot de zeevloot heeft kunnen opstoomen. Voor kustbewaking, de jacht op onderzeeërs en mijnen kan met kleinere en goedkoopere luchtschepen worden volstaan, zooals Engeland er thans talrijke bezit. Bovendien zijn deze kleine luchtschepen bij het opstijgen en lan den meer handelbaar. Betreffende vliegtuigen deelt de schrijver mede, dat het herhaal delijk voorkwam, dat Engelsche machines aan den infanterie-aan- val deelnamen, door zoo laag te vliegen, dat zij den vijand met mitrailleurvuur konden bestoken, hetgeen, blijkens gevonden brie ven, op dezen een zeer ontmoedigenden indruk maakte. Dat de kabelballon nog niet uit den tijd is, moge hieruit blijken, dat ondanks de verbetering der vliegtuigen het gebruik van ballons bij beide partijen toeneemt ten behoeve van eene onafgebroken waarneming. Ten slotte wordt betoogd, dat vliegtuigen in grooten getale zich beter leenen tot het uitvoeren van raids om industrieele centra e.d. doelen te bestoken, dan luchtschepen; zij zijn voor dedoelver- spreiding minder kwetsbaar, zijn minder kostbaar en gemakkelijker te vervangen. Schweiz. Zeit&chrift f. Art. u. G. (November. 1916). Onder„ „Artilleristische Irrungen, taktische Wirrungen" wordt ver der ingegaan op aangelegenheden, die in ons land in de rubriek Krupp-monopolie kunnen worden gerangschikt. Schrijver wijst ook op de bezwaren, waarmede men te kampen heeft in legers, die voor hun geschut in het buitenland ter markt moeten gaan. De commissies van aankoop hebben als regel de grootste moeite om bij de geschutleveranciers hun eischen door te drijven: eischen,die geformuleerd worden in verband met de bijzondere omstandigheden, waaronder het leger moet optreden en waartegen de fabrikant zich verzet uit overwegingen van winst. (Deze gedeelten worden ter le zing aanbevolen aan hen, die zich een oordeel willen vormen over 289

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 83