de kwestie van den aankoop van berggeschut bij ons. Naar aan leiding van de zware eischen aan de fabrikanten gesteld, wordt gaarne ongunstige critiek geuit, doch zal men na lezing van het hier besproken artikel ongetwijfeld voorzichtiger daarmede zijn. D) Onder de voorbeelden van artilleristische dwalingen noemt schrij ver het onthouden van schilden aan de Zwitsersche bergartillerie. „Die Konsequenz trat natürlich im unblutigen Manöverkrieg nicht in die Erscheinung; aber sie konnte im wirklichen Kriege keine andere sein als erhöhte Verluste und abgewiesene Angriffe. Das hat sich im gegenwartigen Kriege auf die eklatanteste Weise bestatigt und bei uns in der Weise manifestiert, dass man nicht nur daran gegangen ist, die Gebirgsverteidigung in möglichst ausgiebiger Weise durch die Beigabe von Geschützen aller Art zu verstarken, sondern auch die Gebirgsgeschütze schleunigst mit einen Schildschutzzu versehen", Vele belangwekkende gegevens vindt men in het volgende artikel, getiteld „Der mechanische Zug bei der Feldartillerie", o. a over de zoogen. Caterpillar-trekauto's, waarmede ook hier te lande proeven zijn genomen. Naar Amerikaansche berekening kost een veldbatterij met autotractie alleen aan personeel jaarlijks 57.500 fr. minder dan eene met paarden. „Schweizer Hufschmied" is eene bespreking van een aldus genoemd nieuw tijdschrift onder redactie van Veterinar-Major Dr. H Schwyter in Bern. Onder het hoofd Kriegserscheinungen" wordt eene beschrijving gegeven van de bij Berlijn voor het publiek toegankelijke model- veldversterkingeri. Deze vindt men ook in andere plaatsen en werden gebouwd voor oefening van de rekruten, maar ook volledig in alle onderdeden. Schweiz. Zeiischrift Art. u. G. (Januari. 1917). „L'Artillerie suisse" is de titel van het boek. dat in het eerste artikel van deze aflevering wordt besproken. Het boek geeft de levensbeschrijvingen van de wapenchefs van de Zwitsersche ar tillerie en daarmede tevens een geschiedenis van het wapen Sedert 1803 heeft de Zwitsersche artillerie elf wapenchefs gehad, van wie er nog twee in leven zijn. Ter vergelijking diene, dat bij ons de laatste elf wapenchefs dienden tusschen 1879 en 1916. Onder het opschrift „Schiesskarten" wordt een korte beschrijving gegeven van eenige hulpmiddelen, die gebruikt kunnen worden om snel verschillende gegevens voor een vuuropening te berekenen. (Enkele hiervan zijn bij ons ook in gebruik, andere niet Het lijkt ons de moeite waard h» t nut hiervan voor onze vestingartillerie te onderzoeken, omdat elke voorbereiding in vredestijd, welke de vuuropening bespoedigt, aanbeveling verdient. Het werk in het Groepsartilieriekwartier zou door toepassing van de beschreven hulpmiddelen zeer vereenvoudigd worden. D). 290

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 84