Tactiek is wapenkennis, plus terreinkennis, plus manoeuvreer kennis plusmenschenkennis; of, laat ons liever beginnen met menschenkennis voorop te zetten", aldus vangt luitenant v. d. Schee zijn opstel over „Moreele factoren" aan, om dan verder eenige bladzijden te wijden aan het groote belang van de studie van den mensch, den drager van de moreele krachten in den oorlog. In „Theorie over krijgstucht" geeft luitenant van Pelt aan hoe men den recruten het begrip krijgstucht kan bijbrengen en met hen het Reglement van Krijgstucht kan behandelen. „Gepantserde treinen" van den res. luitenant Ente bevat verschil lende voorbeelden van het gebruik der treinen, zoowel in enkele vroegere oorlogen, als in den tegenwoordigen wereldstrijd. Uit het artikel „Nog iets over geweermitrailleurs" van luitenant jhr Alting von Geusau blijkt, dat in Nederland de voor toevoeging aan infanterie-afdeelingen bestemde geweermitrailleurs ingedeeld zijn bij en bediend worden doorde Vesting-Artillerie. Schr. wijst op de nadeelen daarvan en doet tevens uitkomen, dat de geweermitrailleursectiën, waarbij mitrailleurs en munitie door de manschappen worden gedragen, de infanterie moeilijk kunnen vol gen, waarom er blijkbaar over gedacht wordt om de sectién met •rijwielen uit te rusten. Bij ons is men met de organisatie van dit nieuwe wapen ge lukkiger geweest: de geweermitrailleurafdeelingen toch maken deel uit van de veldbataljons, terwijl het wapen met toebehooren en de munitie zoo lang mogelijk op draagpaarden (de munitie ten deeie op treinkarren) worden vervoerd. Evenals bij ons is men ook in Nederland gekomen tot eene indeeling per sectie van drie geweren, waarvan in normale gevallen maar twee vuren, terwijl het derde in reserve blijft. Wat betreft het tactisch gebruik van het nieuwe wapen, wijst Schr. er op, dat het een wapen is voor de korte afstandenhet Nederlandsche voorschrift geeft dan ook aan, dat op afstanden boven 3 DO M. alleen dan het vuur mag worden geopend, als de te verwachten uitwerking opweegt tegen het gevaar van te worden ontdekt. Uit het artikel blijkt verder nog, dat een zeker aantal geweer mitrailleurs bestemd zijn om gebruikt te worden in vaste opstelingen en in hoofdzaak tegen luchtdoelen, (wij cursiveeren.) Overigens bevat deze aflevering nog: /L „Het officiersboekje" door luitenant-kolonel Steenkamp (bevat cri'tiek op de samenstelling). /L „Drie opstellen" door kapitein van der Lijke (bespreekt: 1. De taak der neutrale weermacht; 2. Binnendienst; 3. De fortperiscoop). 390

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 102