Oüerzicbt uan eenige Buitenlandsche militaire Tijdschriften, Schweiz. Zeitschrift Art. u. Genie. December. Het slot van „Artilleristische Irrungen, taktische Wirrungen be handelt meer in het bijzonder het tijdvak na 1870. Met voorbeelden uit de geschiedenis van de Zwitsersche artillerie wordt de uitspraak van Generallieutenant Müller bevestigd, n. 1. „Wahrend die Feldartil- lerien im Frieden immer nach gröszter Beweglichkeit der Systeme streben und sich darin zu überbieten suchen, tritt in den Kriegen und nach ihnen ein ganz entschiedenes Verlangen nach grosser Wirkung hervor Jede Artillerie sucht im Kriege den Gegner im Ka liber und Geschossgewicht, kurzum in der Wirkung, zu übertreffen. Besproken worden verder de kwestie van één of meer kalibers voor de veldartillerie, van een of meer projectielsoorten, de wer king op gedekte doelen en dan het gebruik van de artillerie. Schrijver komt tot de conclusie, dat de werkzaamheid der tech nici onder toezicht moet staan van tactici, niet om uitvinders in hun streven te beperken, doch om hen in de gewenschte richting te leiden. „Sonst folgt unweigerlich der technischen Irrung die tak tische Wirrung." Het is echter ook noodig, dat oefeningen en ma noeuvres zoo worden gehouden, dat fouten in het gebruik worden vermeden omdat deze zullen leiden tot technische misslagen. Daar toe is het noodig, dat ieder officier door zijn opleiding er toe wordt voorbereid een oordeel te kunnen vellen over de taktische doel matigheid van het materieel. In een volgend artikel „Ueber Zeitzünderschiessen" von Haupt- man Huber worden beschouwingen gegeven over de bepalingen in het schietvoorschrift betreffende inschieten in tijdvuur. Uit andere tijdschriften werden overgenomen een beschrijving van de tentoonstelling van producten van versterkingskunst bij Ber lijn, een theoretische beschouwing over de levensduur van geschut en een historische verhandeling over de vlammenwerpers. D. 393

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 105