Ter nagedachtenis nan 5. W. Broekhoff. Overleden te Sitoebondo 10 April 1917. Dadelijk na zijn intrede in het ofiicierskorps - 28 Juli '14 - werd hij ingedeeld bij het op voet van oorlog gebrachte Nederlandsche leger, en van af de eerste spannende Augustusdagen stond hij met zoovele anderen gereed aan de grens, maandenlang. Op zijn afgelegen post viel er echter geen vijand met geweld te keeren; maar wel werd militaire hulp ingeroepen tegen de in die streken steeds driester optredende smokkelaars. En bij de talrijke nachtelijke ondernemingen, die nu volgden, deed Broekhoff zich kennen, als een kordaat en onvermoeid patrouillecommandant. In de eerste helft van 1916 volgde hij zijne eigenlijke bestemming en werd, in Indië aangekomen, ingedeeld bij het 13e Baton Infie. Den 14en Maart 1917 werd hij op Sitoebondo gedirigeerd als commandant van het detachement belast met de bewaking van het station voor draadlooze telegrafie daar in de buurt. Kort na het aanvaarden van zijn nieuwe functie openbaarden zich de symptomen van eene ernstige ziekte. Maar den hem toever trouwden post, waar geen geneesheer aanwezig was, wilde hij niet verlaten, alvorens door een officier te zijn vervangen. Den 3en April eindelijk kon het niet langer en werd hij naar Sitoebondo vervoerd, alwaar hij den 10en aan hevige typheuse koortsen overleed Omtrent zijne laatste levensdagen wordt vermeld: „Luitenant Broekhoff leefde stil en van de radiotelegrafie-ambtenaren min of meer teruggetrokken. Men vond hem veelal in zich zelf gekeerd, weinig mededeelzaam, dikwijls natuurtafereelen schetsende, overigens steeds dienst verrichtende." Zij, die Broekhoff hebben gekend, en ik denk hier vooral ook terug aan zijn cadettenjaren, zullen hem door het lezen van deze woorden weer voor zich zien. Broekhoff was moeilijk voor zich zelf en gaf zich niet gemakkelijk aan zijne omgeving. Maar degenen, die zijn vertrouwen hadden verworven en daar door in staat waren zich een juist oordeel over dit karakter te vormen, zullen zijn vroegtijdig heengaan als een groot verlies ge voelen en zich zijner nagedachtenis een warme plaats in hun gemoed blijvend inruimen. R. M. C. d'Engelbronner. Broekhoff ruste in vrede 1 394

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 106